- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT525B vs. Grove RT870
Grove RT525B vs. Grove RT870
4 reasons to buy Grove RT525B:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3196 mm and 4280 mm | 25 % less or 1084 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
Booms
| Maximum working radius | 21.3 m and 33.5 m | 36 % less or 12.2 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 12.2 m | 20 % less or 2.4 m |
12 reasons to buy Grove RT870:
Sizes
| Clearance | 539 mm and 490 mm | 9 % more or 49 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 333.1 l. | 56 % more or 424.0 l. |
Motor
| Full power | 191 kW and 96.9 kW | 49 % more or 94.1 kW |
| Maximum torque | 881 Nm and 431.2 Nm | 51 % more or 449.8 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1000 rev / min | 44 % more or 800 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 8.2 l. | 1 % more or 0.1 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 37.3 km/h | 7 % more or 2.7 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m and 33.5 m | 12 % more or 4.6 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 63502.9 kg and 22679.6 kg | 64 % more or 40823.3 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3383 mm and 3975 mm |
| Transport length | 10931 mm and 14345 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 4064 mm |
| Transport width | 2438 mm and 3340 mm |
| Width with extended supports | 5601 mm and 8090 mm |
| Chassis/base length | 6096 mm and 8611 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Working weight | 24584.7 kg and 48551.6 kg |
| Tyre size | 16.00x25 28PR and 33.25X29-32PR |
Motor
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
| Manufacturer | Detroit diesel and Cummins |
| Model | 8.2L and 6CTA 8.3L |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10931 mm | 1. Transport length | 14345 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 3340 mm |
| 3. Transport height | 3383 mm | 3. Transport height | 3975 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 4064 mm |
| 5. Clearance | 490 mm | 5. Clearance | 539 mm |
| 6. Width with extended supports | 5601 mm | 6. Width with extended supports | 8090 mm |
| 7. Chassis/base length | 6096 mm | 7. Chassis/base length | 8611 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3196 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 21.3 m | 12. Maximum working radius | 33.5 m |