- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT525E vs. Broderson IC80-2G
Grove RT525E vs. Broderson IC80-2G
12 reasons to buy Grove RT525E:
Sizes
| Clearance | 369 mm and 176.8 mm | 52 % more or 192.2 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 220 l. and 75.7 l. | 66 % more or 144.3 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 340.7 l. and 94.6 l. | 72 % more or 246.1 l. |
Motor
| Maximum torque | 596.6 Nm and 221 Nm | 63 % more or 375.6 Nm |
| Full power | 116 kW and 51.5 kW | 56 % more or 64.5 kW |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
| Reverse gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
| Maximum forward speed | 38.6 km/h and 32.2 km/h | 17 % more or 6.4 km/h |
Booms
| Maximum lifting capacity | 22679.6 kg and 8164.7 kg | 64 % more or 14514.9 kg |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2 rev / min | 33 % more or 1 rev |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 22.9 m and 9.7 m | 58 % more or 13.2 m |
| Maximum angle of ascent | 76 degrees and 70 degrees | 8 % more or 6 degrees |
4 reasons to buy Broderson IC80-2G:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 1453.9 mm and 3411 mm | 57 % less or 1957.1 mm |
Booms
| Minimum operating radius | 1.5 m and 3 m | 50 % less or 1.5 m |
| Maximum working radius | 10.4 m and 27.4 m | 62 % less or 17.0 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 5.5 m and 9.4 m | 41 % less or 3.9 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 11472 mm and 4489.7 mm |
| Transport width | 2605 mm and 1981.2 mm |
| Transport height | 3566 mm and 2209.8 mm |
| Wheelbase | 3378 mm and 2185.4 mm |
| Width with extended supports | 6096 mm and 2920 mm |
| Chassis/base length | 6866 mm and 3904.5 mm |
Operation
| Working weight | 23634.9 kg and 7375.4 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 20.5X25-24PR and 10.00x15 |
Motor
| Model | QSB5.9E and GM 3.0 EFI |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
Booms
| Sections number | 3 and 3 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 11472 mm | 1. Transport length | 4489.7 mm |
| 2. Transport width | 2605 mm | 2. Transport width | 1981.2 mm |
| 3. Transport height | 3566 mm | 3. Transport height | 2209.8 mm |
| 4. Wheelbase | 3378 mm | 4. Wheelbase | 2185.4 mm |
| 5. Clearance | 369 mm | 5. Clearance | 176.8 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 2920 mm |
| 7. Chassis/base length | 6866 mm | 7. Chassis/base length | 3904.5 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3411 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 1453.9 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 70 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.4 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 5.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 22.9 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 9.7 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 1.5 m |
| 12. Maximum working radius | 27.4 m | 12. Maximum working radius | 10.4 m |