- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT528B vs. Grove RT860
Grove RT528B vs. Grove RT860
5 reasons to buy Grove RT528B:
Sizes
| Clearance | 485 mm and 365 mm | 25 % more or 120 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 3196 mm and 4280 mm | 25 % less or 1084 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2200 rev / min | 21 % more or 600 rev |
Booms
| Maximum working radius | 21.3 m and 32 m | 33 % less or 10.7 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 11.3 m | 13 % less or 1.5 m |
11 reasons to buy Grove RT860:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227 l. | 25 % more or 76 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 333.1 l. | 56 % more or 424.0 l. |
Motor
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1000 rev / min | 44 % more or 800 rev |
| Maximum torque | 1077 Nm and 431.2 Nm | 60 % more or 645.8 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 8.2 l. | 1 % more or 0.1 l. |
| Full power | 186 kW and 96.9 kW | 48 % more or 89.1 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 37.3 km/h | 7 % more or 2.7 km/h |
Booms
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 54431.1 kg and 25401.2 kg | 53 % more or 29029.9 kg |
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m and 33.5 m | 5 % more or 1.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 10931 mm and 13557 mm |
| Transport width | 2667 mm and 3315 mm |
| Transport height | 3376 mm and 3870 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 4064 mm |
| Width with extended supports | 5601 mm and 7925 mm |
| Chassis/base length | 6096 mm and 8611 mm |
Operation
| Working weight | 24584.7 kg and 42986.5 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 20.5X25 24PR and 29.5x25-28PR |
Motor
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
| Manufacturer | Detroit diesel and Cummins |
| Model | 8.2L and 6CTA 8.3 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 6. Width with extended supports | 5601 mm | 6. Width with extended supports | 7925 mm |
| 7. Chassis/base length | 6096 mm | 7. Chassis/base length | 8611 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3196 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm |
| 1. Transport length | 10931 mm | 1. Transport length | 13557 mm |
| 2. Transport width | 2667 mm | 2. Transport width | 3315 mm |
| 3. Transport height | 3376 mm | 3. Transport height | 3870 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 4064 mm |
| 5. Clearance | 485 mm | 5. Clearance | 365 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 21.3 m | 12. Maximum working radius | 32 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |