- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT530E-2 vs. Kato KR300
Grove RT530E-2 vs. Kato KR300
3 reasons to buy Grove RT530E-2:
Motor
| Maximum torque | 732 Nm and 635 Nm | 13 % more or 97 Nm |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.8 m and 12 m | 27 % less or 3.2 m |
| Maximum working radius | 25.9 m and 26 m | 0 % less or 0.1 m |
12 reasons to buy Kato KR300:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 450 l. and 396 l. | 12 % more or 54 l. |
| Fuel Capacity | 300 l. and 219 l. | 27 % more or 81 l. |
Motor
| Full power | 165 kW and 119 kW | 28 % more or 46 kW |
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
| Displacement | 7.5 l. and 6.7 l. | 11 % more or 0.8 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 57 km/h and 40 km/h | 30 % more or 17 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m and 29 m | 9 % more or 3 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 76 degrees | 5 % more or 4 degrees |
| Maximum lifting capacity | 30000 kg and 27215.5 kg | 9 % more or 2784.5 kg |
| Rotation speed | 3.5 rev / min and 2 rev / min | 43 % more or 1.5 rev |
| Minimum operating radius | 2.5 m and 3 m | 17 % less or 0.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3235 mm and 3520 mm |
| Transport width | 2606 mm and 2620 mm |
| Wheelbase | 3600 mm and 3300 mm |
| Width with extended supports | 6096 mm and 6200 mm |
| Transport length | 10921 mm and 10930 mm |
Operation
| Tyre size | 20.5x25 -24 with diagonal cord and 16.00-25-26PR |
| Working weight | 25852.5 kg and 25660 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Mitsubishi |
| Model | QSB 6.7L and 6D16T |
Gear box
| Transmission type | gear shift range and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 3. Transport height | 3235 mm | 3. Transport height | 3520 mm |
| 4. Wheelbase | 3600 mm | 4. Wheelbase | 3300 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 6200 mm |
| 1. Transport length | 10921 mm | 1. Transport length | 10930 mm |
| 2. Transport width | 2606 mm | 2. Transport width | 2620 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 29 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 2.5 m |
| 12. Maximum working radius | 25.9 m | 12. Maximum working radius | 26 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |