- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT535E vs. Grove RT740
Grove RT535E vs. Grove RT740
8 reasons to buy Grove RT535E:
Sizes
| Clearance | 475 mm and 410 mm | 14 % more or 65 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 3663 mm and 4143 mm | 12 % less or 480 mm |
Motor
| Maximum torque | 597 Nm and 531.5 Nm | 11 % more or 65.5 Nm |
| Displacement | 5.9 l. and 5.2 l. | 12 % more or 0.7 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 33.6 km/h | 16 % more or 6.4 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 76 degrees | 3 % more or 2 degrees |
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 10.1 m | 3 % less or 0.3 m |
4 reasons to buy Grove RT740:
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 219.5 l. | 3 % more or 7.6 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 583 l. and 396 l. | 32 % more or 187 l. |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m and 31.1 m | 9 % more or 3.0 m |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 11783 mm and 12573 mm |
| Transport width | 2606 mm and 3124 mm |
| Transport height | 3235 mm and 3774 mm |
| Wheelbase | 3660 mm and 3910 mm |
| Width with extended supports | 6096 mm and 7620 mm |
| Chassis/base length | 7098 mm and 7864 mm |
Operation
| Working weight | 26823.2 kg and 34235.3 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 20.5x25-24 with diagonal cord and 21.00X25-24PR |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | QSB 5.9L and 6V-53N |
Gear box
| Transmission type | gear shift range and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 2606 mm | 2. Transport width | 3124 mm |
| 3. Transport height | 3235 mm | 3. Transport height | 3774 mm |
| 4. Wheelbase | 3660 mm | 4. Wheelbase | 3910 mm |
| 5. Clearance | 475 mm | 5. Clearance | 410 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 7620 mm |
| 7. Chassis/base length | 7098 mm | 7. Chassis/base length | 7864 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3663 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4143 mm |
| 1. Transport length | 11783 mm | 1. Transport length | 12573 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 31.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees |