- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT535E vs. Grove RT980
Grove RT535E vs. Grove RT980
6 reasons to buy Grove RT535E:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3663 mm and 4343 mm | 16 % less or 680 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2100 rev / min | 16 % more or 400 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 29 km/h | 27 % more or 11 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 11 m | 11 % less or 1.2 m |
| Rotation speed | 2 rev / min and 1.8 rev / min | 10 % more or 0.2 rev |
| Maximum working radius | 29 m and 39.6 m | 27 % less or 10.6 m |
9 reasons to buy Grove RT980:
Sizes
| Clearance | 501 mm and 475 mm | 5 % more or 26 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 219.5 l. | 42 % more or 159.0 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1419.5 l. and 396 l. | 72 % more or 1023.5 l. |
Motor
| Maximum torque | 911.1 Nm and 597 Nm | 34 % more or 314.1 Nm |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
| Displacement | 7 l. and 5.9 l. | 16 % more or 1.1 l. |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m and 31.1 m | 30 % more or 13.4 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 31751.5 kg | 56 % more or 40823.3 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Width with extended supports | 6096 mm and 8076 mm |
| Transport height | 3235 mm and 4058 mm |
| Chassis/base length | 7098 mm and 9068 mm |
| Wheelbase | 3660 mm and 4699 mm |
| Transport length | 11783 mm and 13862 mm |
| Transport width | 2606 mm and 3754 mm |
Operation
| Tyre size | 20.5x25-24 with diagonal cord and 33.25x35-32PR |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Working weight | 26823.2 kg and 59751.3 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Detroit diesel |
| Model | QSB 5.9L and 6-7IT |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | gear shift range and remotely mounted gearbox with powershift |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 5. Clearance | 475 mm | 5. Clearance | 501 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 8076 mm |
| 7. Chassis/base length | 7098 mm | 7. Chassis/base length | 9068 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3663 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4343 mm |
| 1. Transport length | 11783 mm | 1. Transport length | 13862 mm |
| 2. Transport width | 2606 mm | 2. Transport width | 3754 mm |
| 3. Transport height | 3235 mm | 3. Transport height | 4058 mm |
| 4. Wheelbase | 3660 mm | 4. Wheelbase | 4699 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 31.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 39.6 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |