- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT535E vs. Tadano GR300XL-1
Grove RT535E vs. Tadano GR300XL-1
4 reasons to buy Grove RT535E:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 396 l. and 380 l. | 4 % more or 16 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Maximum lifting capacity | 31751.5 kg and 27215.5 kg | 14 % more or 4536.0 kg |
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 12.8 m | 23 % less or 3.0 m |
12 reasons to buy Tadano GR300XL-1:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3330 mm and 3663 mm | 9 % less or 333 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 300 l. and 219.5 l. | 27 % more or 80.5 l. |
Motor
| Full power | 160.3 kW and 116 kW | 28 % more or 44.3 kW |
| Maximum torque | 840.6 Nm and 597 Nm | 29 % more or 243.6 Nm |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
| Displacement | 6.7 l. and 5.9 l. | 12 % more or 0.8 l. |
Gear box
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
| Maximum forward speed | 47 km/h and 40 km/h | 15 % more or 7 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m and 31.1 m | 9 % more or 3.0 m |
| Maximum angle of ascent | 81 degrees and 78 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Rotation speed | 2.7 rev / min and 2 rev / min | 26 % more or 0.7 rev |
| Maximum working radius | 27.4 m and 29 m | 6 % less or 1.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 11783 mm and 11245 mm |
| Transport width | 2606 mm and 2715 mm |
| Transport height | 3235 mm and 3535 mm |
| Wheelbase | 3660 mm and 3500 mm |
| Width with extended supports | 6096 mm and 6300 mm |
| Chassis/base length | 7098 mm and 7320 mm |
Operation
| Working weight | 26823.2 kg and 26845 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 20.5x25-24 with diagonal cord and 20.5-25 24PR |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | QSB 5.9L and QSB6.7 |
Gear box
| Transmission type | gear shift range and fully automatic powershift |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 2606 mm | 2. Transport width | 2715 mm |
| 3. Transport height | 3235 mm | 3. Transport height | 3535 mm |
| 4. Wheelbase | 3660 mm | 4. Wheelbase | 3500 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 6300 mm |
| 7. Chassis/base length | 7098 mm | 7. Chassis/base length | 7320 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3663 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3330 mm |
| 1. Transport length | 11783 mm | 1. Transport length | 11245 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 31.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 27.4 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 81 degrees |