- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58 vs. Grove RT540E
Grove RT58 vs. Grove RT540E
5 reasons to buy Grove RT58:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2500 mm and 3796 mm | 34 % less or 1296 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 47.5 km/h and 40 km/h | 16 % more or 7.5 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m and 9.8 m | 26 % less or 2.5 m |
9 reasons to buy Grove RT540E:
Sizes
| Clearance | 475 mm and 416 mm | 12 % more or 59 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 219 l. and 185.5 l. | 15 % more or 33.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 396 l. and 312.7 l. | 21 % more or 83.3 l. |
Motor
| Maximum torque | 732 Nm and 343 Nm | 53 % more or 389 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 4.9 l. | 27 % more or 1.8 l. |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 31.1 m and 18.3 m | 41 % more or 12.8 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 36287.4 kg and 12700.6 kg | 65 % more or 23586.8 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Width with extended supports | 3760 mm and 6096 mm |
| Chassis/base length | 5210 mm and 7098 mm |
| Transport width | 2440 mm and 2606 mm |
| Transport height | 3190 mm and 3235 mm |
| Wheelbase | 2900 mm and 3660 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 17.5X25 and 20.5x25-24 with diagonal cord |
| Working weight | 17599.4 kg and 27273 kg |
Motor
| Manufacturer | Ford and Cummins |
| Model | 300 and QSB 6.7L |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and gear shift range |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 2440 mm | 2. Transport width | 2606 mm |
| 3. Transport height | 3190 mm | 3. Transport height | 3235 mm |
| 4. Wheelbase | 2900 mm | 4. Wheelbase | 3660 mm |
| 5. Clearance | 416 mm | 5. Clearance | 475 mm |
| 6. Width with extended supports | 3760 mm | 6. Width with extended supports | 6096 mm |
| 7. Chassis/base length | 5210 mm | 7. Chassis/base length | 7098 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 2500 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3796 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 31.1 m |