- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58 vs. Grove RT880E
Grove RT58 vs. Grove RT880E
4 reasons to buy Grove RT58:
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 47.5 km/h and 35 km/h | 26 % more or 12.5 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m and 12.5 m | 42 % less or 5.2 m |
9 reasons to buy Grove RT880E:
Sizes
| Clearance | 507 mm and 416 mm | 18 % more or 91 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 273 l. and 185.5 l. | 32 % more or 87.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 995 l. and 312.7 l. | 69 % more or 682.3 l. |
Motor
| Maximum torque | 987 Nm and 343 Nm | 65 % more or 644 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 4.9 l. | 27 % more or 1.8 l. |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m and 18.3 m | 53 % more or 20.7 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 12700.6 kg | 82 % more or 59874.2 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 2440 mm and 3340 mm |
| Transport height | 3190 mm and 3758 mm |
| Wheelbase | 2900 mm and 4216 mm |
| Width with extended supports | 3760 mm and 7315 mm |
| Chassis/base length | 5210 mm and 8569 mm |
Operation
| Working weight | 17599.4 kg and 49059.6 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 17.5X25 and 29.5x25-34 with diagonal cord |
Motor
| Model | 300 and QSB 6.7L |
| Manufacturer | Ford and Cummins |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and full range of gearshift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 2440 mm | 2. Transport width | 3340 mm |
| 3. Transport height | 3190 mm | 3. Transport height | 3758 mm |
| 4. Wheelbase | 2900 mm | 4. Wheelbase | 4216 mm |
| 5. Clearance | 416 mm | 5. Clearance | 507 mm |
| 6. Width with extended supports | 3760 mm | 6. Width with extended supports | 7315 mm |
| 7. Chassis/base length | 5210 mm | 7. Chassis/base length | 8569 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 39 m |