- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58 vs. Terex RT200/200XL
Grove RT58 vs. Terex RT200/200XL
4 reasons to buy Grove RT58:
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1200 rev / min | 33 % more or 600 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 47.5 km/h and 39.4 km/h | 17 % more or 8.1 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m and 9.1 m | 20 % less or 1.8 m |
9 reasons to buy Terex RT200/200XL:
Sizes
| Clearance | 490 mm and 416 mm | 15 % more or 74 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 189.3 l. and 185.5 l. | 2 % more or 3.8 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 355 l. and 312.7 l. | 12 % more or 42.3 l. |
| Generator current strength | 102 amperes and 38 amperes | 63 % more or 64 amperes |
Motor
| Maximum torque | 520.6 Nm and 343 Nm | 34 % more or 177.6 Nm |
| Displacement | 5.9 l. and 4.9 l. | 17 % more or 1.0 l. |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 28.7 m and 18.3 m | 36 % more or 10.4 m |
| Maximum angle of ascent | 76 degrees and 75 degrees | 1 % more or 1 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 2440 mm and 2710 mm |
| Transport height | 3190 mm and 3350 mm |
| Wheelbase | 2900 mm and 3400 mm |
| Width with extended supports | 3760 mm and 6250 mm |
| Chassis/base length | 5210 mm and 6670 mm |
Operation
| Tyre size | 17.5X25 and 20.5 x 25, 24 P.R. |
| Working weight | 17599.4 kg and 25369.4 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Ford and Cummins |
| Model | 300 and 6BTA5.9 |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 2440 mm | 2. Transport width | 2710 mm |
| 3. Transport height | 3190 mm | 3. Transport height | 3350 mm |
| 4. Wheelbase | 2900 mm | 4. Wheelbase | 3400 mm |
| 5. Clearance | 416 mm | 5. Clearance | 490 mm |
| 6. Width with extended supports | 3760 mm | 6. Width with extended supports | 6250 mm |
| 7. Chassis/base length | 5210 mm | 7. Chassis/base length | 6670 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.1 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 28.7 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees |