- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58B vs. Terex RT200/200XL
Grove RT58B vs. Terex RT200/200XL
4 reasons to buy Grove RT58B:
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 189.3 l. | 17 % more or 37.8 l. |
Motor
| Full power | 97 kW and 96.9 kW | 0 % more or 0.1 kW |
| Maximum torque | 523.3 Nm and 520.6 Nm | 1 % more or 2.7 Nm |
| Torque measured at | 1400 rev / min and 1200 rev / min | 14 % more or 200 rev |
6 reasons to buy Terex RT200/200XL:
Sizes
| Clearance | 490 mm and 330 mm | 33 % more or 160 mm |
Gear box
| Maximum forward speed | 39.4 km/h and 38 km/h | 4 % more or 1.4 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 28.7 m and 20.1 m | 30 % more or 8.6 m |
| Maximum angle of ascent | 76 degrees and 75 degrees | 1 % more or 1 degrees |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.9 rev / min | 3 % more or 0.1 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 5817 mm and 6670 mm |
| Transport length | 9271 mm and 12060 mm |
| Transport width | 2438 mm and 2710 mm |
| Transport height | 3200 mm and 3350 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 3400 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 6250 mm |
Operation
| Working weight | 19661 kg and 25369.4 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 17.5X25-20PR and 20.5 x 25, 24 P.R. |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BT5.9L and 6BTA5.9 |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Displacement | 5.9 l. and 5.9 l. |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.1 m and 9.1 m |
Images
Sizes
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 6250 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 6670 mm |
| 1. Transport length | 9271 mm | 1. Transport length | 12060 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 2710 mm |
| 3. Transport height | 3200 mm | 3. Transport height | 3350 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 3400 mm |
| 5. Clearance | 330 mm | 5. Clearance | 490 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.1 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.1 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 20.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 28.7 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees |