- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58C vs. Grove RT880
Grove RT58C vs. Grove RT880
7 reasons to buy Grove RT58C:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2566 mm and 4353 mm | 41 % less or 1787 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2200 rev / min | 21 % more or 600 rev |
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1500 rev / min | 12 % more or 200 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 38 km/h and 30.1 km/h | 21 % more or 7.9 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 11 m | 31 % less or 3.4 m |
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2 rev / min | 31 % more or 0.9 rev |
| Maximum working radius | 16.8 m and 30.5 m | 45 % less or 13.7 m |
7 reasons to buy Grove RT880:
Operation
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 227.1 l. | 40 % more or 151.4 l. |
Motor
| Full power | 186 kW and 93 kW | 50 % more or 93 kW |
| Maximum torque | 1077 Nm and 441 Nm | 59 % more or 636 Nm |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m and 18.3 m | 47 % more or 16.4 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 75 degrees | 6 % more or 5 degrees |
| Maximum lifting capacity | 72574.8 kg and 16329.3 kg | 78 % more or 56245.5 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3073 mm and 4318 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 8090 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 8509 mm |
| Transport length | 9271 mm and 14453 mm |
| Transport width | 2438 mm and 3683 mm |
| Transport height | 3200 mm and 3899 mm |
Operation
| Tyre size | 17.5X25-20PR and 29.5x25-28PR |
| Working weight | 20012.5 kg and 49838 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and 6CTA |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 3. Transport height | 3200 mm | 3. Transport height | 3899 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 4318 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 8090 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 8509 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 2566 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4353 mm |
| 1. Transport length | 9271 mm | 1. Transport length | 14453 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 3683 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |