- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58C vs. Tadano GR150XL-1
Grove RT58C vs. Tadano GR150XL-1
8 reasons to buy Grove RT58C:
Sizes
| Clearance | 330 mm and 257 mm | 22 % more or 73 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 189 l. | 17 % more or 38.1 l. |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2300 rev / min | 18 % more or 500 rev |
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1500 rev / min | 12 % more or 200 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Maximum lifting capacity | 16329.3 kg and 13607.8 kg | 17 % more or 2721.5 kg |
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2.4 rev / min | 17 % more or 0.5 rev |
| Maximum working radius | 16.8 m and 21.3 m | 21 % less or 4.5 m |
8 reasons to buy Tadano GR150XL-1:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 1600 mm and 2566 mm | 38 % less or 966 mm |
Motor
| Full power | 100.7 kW and 93 kW | 8 % more or 7.7 kW |
| Maximum torque | 480 Nm and 441 Nm | 8 % more or 39 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 49 km/h and 38 km/h | 22 % more or 11 km/h |
Booms
| Sections number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 25.9 m and 18.3 m | 29 % more or 7.6 m |
| Maximum angle of ascent | 82 degrees and 75 degrees | 9 % more or 7 degrees |
| Minimum operating radius | 1.2 m and 3 m | 60 % less or 1.8 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3073 mm and 2750 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 4700 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 5740 mm |
| Transport length | 9271 mm and 7430 mm |
| Transport width | 2438 mm and 2000 mm |
| Transport height | 3200 mm and 2800 mm |
Operation
| Tyre size | 17.5X25-20PR and 275/80R22.5 |
| Working weight | 20012.5 kg and 12341.3 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and QSB3.9-30TAA |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and fully automatic powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 7.6 m |
Images
Sizes
| 5. Clearance | 330 mm | 5. Clearance | 257 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 4700 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 5740 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 2566 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 1600 mm |
| 1. Transport length | 9271 mm | 1. Transport length | 7430 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 2000 mm |
| 3. Transport height | 3200 mm | 3. Transport height | 2800 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 2750 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 25.9 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 1.2 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 21.3 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 82 degrees |