- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58C vs. Terex RT200/200XL
Grove RT58C vs. Terex RT200/200XL
4 reasons to buy Grove RT58C:
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 189.3 l. | 17 % more or 37.8 l. |
Motor
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1200 rev / min | 29 % more or 500 rev |
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 9.1 m | 16 % less or 1.5 m |
8 reasons to buy Terex RT200/200XL:
Sizes
| Clearance | 490 mm and 330 mm | 33 % more or 160 mm |
Motor
| Maximum torque | 520.6 Nm and 441 Nm | 15 % more or 79.6 Nm |
| Full power | 96.9 kW and 93 kW | 4 % more or 3.9 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 39.4 km/h and 38 km/h | 4 % more or 1.4 km/h |
Booms
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.9 rev / min | 3 % more or 0.1 rev |
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 28.7 m and 18.3 m | 36 % more or 10.4 m |
| Maximum angle of ascent | 76 degrees and 75 degrees | 1 % more or 1 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Width with extended supports | 4851 mm and 6250 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 6670 mm |
| Transport length | 9271 mm and 12060 mm |
| Transport width | 2438 mm and 2710 mm |
| Transport height | 3200 mm and 3350 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 3400 mm |
Operation
| Tyre size | 17.5X25-20PR and 20.5 x 25, 24 P.R. |
| Working weight | 20012.5 kg and 25369.4 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and 6BTA5.9 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 9271 mm | 1. Transport length | 12060 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 2710 mm |
| 3. Transport height | 3200 mm | 3. Transport height | 3350 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 3400 mm |
| 5. Clearance | 330 mm | 5. Clearance | 490 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 6250 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 6670 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.1 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 28.7 m |