- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58D vs. Grove RT530E
Grove RT58D vs. Grove RT530E
8 reasons to buy Grove RT58D:
Sizes
| Clearance | 330 mm and 5.4 mm | 98 % more or 324.6 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 2565 mm and 3411 mm | 25 % less or 846 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 220 l. | 3 % more or 7.1 l. |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1500 rev / min | 12 % more or 200 rev |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 8.8 m | 14 % less or 1.2 m |
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2.8 rev / min | 3 % more or 0.1 rev |
| Maximum working radius | 16.8 m and 25.9 m | 35 % less or 9.1 m |
7 reasons to buy Grove RT530E:
Motor
| Full power | 115.6 kW and 93 kW | 20 % more or 22.6 kW |
| Maximum torque | 596.6 Nm and 441 Nm | 26 % more or 155.6 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 39 km/h and 38 km/h | 3 % more or 1 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 29 m and 18.3 m | 37 % more or 10.7 m |
| Maximum angle of ascent | 76 degrees and 75 degrees | 1 % more or 1 degrees |
| Maximum lifting capacity | 27215.5 kg and 18143.7 kg | 33 % more or 9071.8 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3073 mm and 3378 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 6096 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 6865 mm |
| Transport length | 9271 mm and 10703 mm |
| Transport width | 2438 mm and 2590 mm |
| Transport height | 3200 mm and 3566 mm |
Operation
| Tyre size | 17.5X25-20PR and 20.5X25-24PR |
| Working weight | 20012.5 kg and 24713.1 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and QSB 5.9L |
| Displacement | 5.9 l. and 5.9 l. |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 6865 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 2565 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3411 mm |
| 1. Transport length | 9271 mm | 1. Transport length | 10703 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 2590 mm |
| 3. Transport height | 3200 mm | 3. Transport height | 3566 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 3378 mm |
| 5. Clearance | 330 mm | 5. Clearance | 5.4 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 6096 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 29 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 25.9 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees |