- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58D vs. Grove RT870
Grove RT58D vs. Grove RT870
5 reasons to buy Grove RT58D:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2565 mm and 4280 mm | 40 % less or 1715 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 12.2 m | 38 % less or 4.6 m |
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2 rev / min | 31 % more or 0.9 rev |
| Maximum working radius | 16.8 m and 33.5 m | 50 % less or 16.7 m |
11 reasons to buy Grove RT870:
Sizes
| Clearance | 539 mm and 330 mm | 39 % more or 209 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
Motor
| Full power | 191 kW and 93 kW | 51 % more or 98 kW |
| Maximum torque | 881 Nm and 441 Nm | 50 % more or 440 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1700 rev / min | 6 % more or 100 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 38 km/h | 5 % more or 2 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m and 18.3 m | 52 % more or 19.8 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 63502.9 kg and 18143.7 kg | 71 % more or 45359.2 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 2438 mm and 3340 mm |
| Transport height | 3200 mm and 3975 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 4064 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 8090 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 8611 mm |
| Transport length | 9271 mm and 14345 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 17.5X25-20PR and 33.25X29-32PR |
| Working weight | 20012.5 kg and 48551.6 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and 6CTA 8.3L |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 3. Transport height | 3200 mm | 3. Transport height | 3975 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 4064 mm |
| 5. Clearance | 330 mm | 5. Clearance | 539 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 8090 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 8611 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 2565 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm |
| 1. Transport length | 9271 mm | 1. Transport length | 14345 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 3340 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 33.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |