- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58E vs. Grove RT522B
Grove RT58E vs. Grove RT522B
5 reasons to buy Grove RT58E:
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 151 l. | 34 % more or 76.1 l. |
Motor
| Full power | 97 kW and 96.7 kW | 0 % more or 0.3 kW |
Gear box
| Maximum forward speed | 38 km/h and 35 km/h | 8 % more or 3 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 9.1 m | 16 % less or 1.5 m |
| Maximum working radius | 16.8 m and 29 m | 42 % less or 12.2 m |
6 reasons to buy Grove RT522B:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3387 mm and 3559 mm | 5 % less or 172 mm |
Motor
| Maximum torque | 488.1 Nm and 386 Nm | 21 % more or 102.1 Nm |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1400 rev / min | 7 % more or 100 rev |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 23.8 m and 18.3 m | 23 % more or 5.5 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.9 rev / min | 3 % more or 0.1 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 5817 mm and 6505 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 5639 mm |
| Transport length | 10338 mm and 10959 mm |
| Transport width | 2670 mm and 2578 mm |
| Transport height | 3375 mm and 3158 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 3073 mm |
Operation
| Working weight | 21535.2 kg and 20252 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 20.5X25-24PR and 17.5X25-20PR |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and 4BTA3.9 |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
Booms
| Sections number | 3 and 3 |
| Maximum lifting capacity | 19958.1 kg and 19958.1 kg |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10338 mm | 1. Transport length | 10959 mm |
| 2. Transport width | 2670 mm | 2. Transport width | 2578 mm |
| 3. Transport height | 3375 mm | 3. Transport height | 3158 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 5639 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 6505 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3559 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3387 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.1 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 23.8 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 29 m |