- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58E vs. Grove RT620
Grove RT58E vs. Grove RT620
5 reasons to buy Grove RT58E:
Sizes
| Clearance | 405 mm and 343 mm | 15 % more or 62 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 189.3 l. | 17 % more or 37.8 l. |
Booms
| Maximum working radius | 16.8 m and 19.8 m | 15 % less or 3.0 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 8.5 m | 11 % less or 0.9 m |
| Maximum lifting capacity | 19958.1 kg and 18143.7 kg | 9 % more or 1814.4 kg |
8 reasons to buy Grove RT620:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3131 mm and 3559 mm | 12 % less or 428 mm |
Motor
| Power measured at | 2600 rev / min and 2500 rev / min | 4 % more or 100 rev |
| Maximum torque | 410.8 Nm and 386 Nm | 6 % more or 24.8 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1400 rev / min | 22 % more or 400 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 45.9 km/h and 38 km/h | 17 % more or 7.9 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m and 18.3 m | 14 % more or 3.0 m |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.9 rev / min | 3 % more or 0.1 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 10338 mm and 10836 mm |
| Transport width | 2670 mm and 2429 mm |
| Transport height | 3375 mm and 3335 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 2890 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 5372 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 6201 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 20.5X25-24PR and 16.00x24 |
| Working weight | 21535.2 kg and 21763.4 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and V-504C |
| Aspiration | turbocharging and natural aspiration |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Sections number | 3 and 3 |
| Maximum angle of ascent | 75 degrees and 75 degrees |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10338 mm | 1. Transport length | 10836 mm |
| 2. Transport width | 2670 mm | 2. Transport width | 2429 mm |
| 3. Transport height | 3375 mm | 3. Transport height | 3335 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 2890 mm |
| 5. Clearance | 405 mm | 5. Clearance | 343 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 5372 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 6201 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3559 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3131 mm |
Booms
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 19.8 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |