- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58E vs. Grove RT750E
Grove RT58E vs. Grove RT750E
4 reasons to buy Grove RT58E:
Gear box
| Maximum forward speed | 38 km/h and 37 km/h | 3 % more or 1 km/h |
Booms
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2.5 rev / min | 14 % more or 0.4 rev |
| Maximum working radius | 16.8 m and 30.5 m | 45 % less or 13.7 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 13.7 m | 45 % less or 6.1 m |
8 reasons to buy Grove RT750E:
Operation
| Fuel Capacity | 273 l. and 227.1 l. | 17 % more or 45.9 l. |
Motor
| Full power | 179 kW and 97 kW | 46 % more or 82 kW |
| Maximum torque | 987 Nm and 386 Nm | 61 % more or 601 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 5.9 l. | 12 % more or 0.8 l. |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 36.4 m and 18.3 m | 50 % more or 18.1 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 45359.2 kg and 19958.1 kg | 56 % more or 25401.1 kg |
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 10338 mm and 13470.3 mm |
| Transport width | 2670 mm and 3325.4 mm |
| Transport height | 3375 mm and 3627.1 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 4063.9 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 7111.9 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 8045.4 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 20.5X25-24PR and 29.5x25-28PR |
Motor
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and QSB 6.7L diesel |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10338 mm | 1. Transport length | 13470.3 mm |
| 2. Transport width | 2670 mm | 2. Transport width | 3325.4 mm |
| 3. Transport height | 3375 mm | 3. Transport height | 3627.1 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 4063.9 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 7111.9 mm |
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 8045.4 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 36.4 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |