- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT58E vs. Grove RT865B
Grove RT58E vs. Grove RT865B
4 reasons to buy Grove RT58E:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3559 mm and 4280 mm | 17 % less or 721 mm |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 12.2 m | 38 % less or 4.6 m |
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2 rev / min | 31 % more or 0.9 rev |
| Maximum working radius | 16.8 m and 33.5 m | 50 % less or 16.7 m |
11 reasons to buy Grove RT865B:
Sizes
| Clearance | 539 mm and 405 mm | 25 % more or 134 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
Motor
| Full power | 191 kW and 97 kW | 49 % more or 94 kW |
| Maximum torque | 881 Nm and 386 Nm | 56 % more or 495 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1400 rev / min | 22 % more or 400 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 38 km/h | 5 % more or 2 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m and 18.3 m | 52 % more or 19.8 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 58967 kg and 19958.1 kg | 66 % more or 39008.9 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3073 mm and 4064 mm |
| Transport length | 10338 mm and 14345 mm |
| Width with extended supports | 4851 mm and 8090 mm |
| Transport width | 2670 mm and 3340 mm |
| Chassis/base length | 5817 mm and 8611 mm |
| Transport height | 3375 mm and 3975 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 20.5X25-24PR and 33.25X29-32PR |
| Working weight | 21535.2 kg and 48551.6 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | BT5.9L and 6CTA 8.3L |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 7. Chassis/base length | 5817 mm | 7. Chassis/base length | 8611 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3559 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm |
| 1. Transport length | 10338 mm | 1. Transport length | 14345 mm |
| 2. Transport width | 2670 mm | 2. Transport width | 3340 mm |
| 3. Transport height | 3375 mm | 3. Transport height | 3975 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 4064 mm |
| 5. Clearance | 405 mm | 5. Clearance | 539 mm |
| 6. Width with extended supports | 4851 mm | 6. Width with extended supports | 8090 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 33.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |