- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT59S vs. Grove RT38
Grove RT59S vs. Grove RT38
8 reasons to buy Grove RT59S:
Motor
| Torque measured at | 2600 rev / min and 2400 rev / min | 8 % more or 200 rev |
| Maximum torque | 389.1 Nm and 318.6 Nm | 18 % more or 70.5 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 43.6 km/h and 40.2 km/h | 8 % more or 3.4 km/h |
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Sections number | 3 and 2 | 33 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m and 7.9 m | 57 % more or 10.4 m |
| Maximum lifting capacity | 13607.8 kg and 6803.9 kg | 50 % more or 6803.9 kg |
5 reasons to buy Grove RT38:
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2600 rev / min | 7 % more or 200 rev |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 5.5 m and 7.3 m | 25 % less or 1.8 m |
| Rotation speed | 4.5 rev / min and 3.1 rev / min | 31 % more or 1.4 rev |
| Minimum operating radius | 3 m and 3.7 m | 19 % less or 0.7 m |
| Maximum working radius | 6.1 m and 16.8 m | 64 % less or 10.7 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 2429.3 mm and 2438.4 mm |
| Transport height | 3328.4 mm and 2947.4 mm |
| Chassis/base length | 6202.7 mm and 4983.5 mm |
| Wheelbase | 2895.6 mm and 2795 mm |
Operation
| Working weight | 21763.4 kg and 9979 kg |
| Tyre size | 16.00x24-16 layers and 13.00X24-10 layers |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Ford |
| Model | V-504C and 240 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and Allison automatic transmission system with power gear shifting |
Booms
| Maximum angle of ascent | 75 degrees and 75 degrees |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 2429.3 mm | 2. Transport width | 2438.4 mm |
| 3. Transport height | 3328.4 mm | 3. Transport height | 2947.4 mm |
| 4. Wheelbase | 2895.6 mm | 4. Wheelbase | 2795 mm |
| 7. Chassis/base length | 6202.7 mm | 7. Chassis/base length | 4983.5 mm |
Booms
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 7.9 m |
| 11. Minimum operating radius | 3.7 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 6.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 5.5 m |