- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT59S vs. Grove RT9130E
Grove RT59S vs. Grove RT9130E
8 reasons to buy Grove RT59S:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3130.3 mm and 4361.4 mm | 28 % less or 1231.1 mm |
Motor
| Power measured at | 2600 rev / min and 2200 rev / min | 15 % more or 400 rev |
| Torque measured at | 2600 rev / min and 1600 rev / min | 38 % more or 1000 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Maximum forward speed | 43.6 km/h and 24 km/h | 45 % more or 19.6 km/h |
Booms
| Rotation speed | 3.1 rev / min and 2.5 rev / min | 19 % more or 0.6 rev |
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m and 12.8 m | 43 % less or 5.5 m |
| Maximum working radius | 16.8 m and 42.7 m | 61 % less or 25.9 m |
8 reasons to buy Grove RT9130E:
Operation
| Fuel Capacity | 379 l. and 189.3 l. | 50 % more or 189.7 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1230 l. and 340.7 l. | 72 % more or 889.3 l. |
Motor
| Maximum torque | 1356 Nm and 389.1 Nm | 71 % more or 966.9 Nm |
Booms
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
| Maximum lifting capacity | 117934 kg and 13607.8 kg | 88 % more or 104326.2 kg |
| Minimum operating radius | 3 m and 3.7 m | 19 % less or 0.7 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m and 18.3 m | 62 % more or 30.5 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 10463.8 mm and 15648.4 mm |
| Transport height | 3328.4 mm and 4172.7 mm |
| Wheelbase | 2895.6 mm and 4940.3 mm |
| Width with extended supports | 5370.6 mm and 8483.6 mm |
| Chassis/base length | 6202.7 mm and 9753.6 mm |
Operation
| Working weight | 21763.4 kg and 78940.5 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 16.00x24-16 layers and 33.25x29-38 with diagonal cord |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | V-504C and QSC8.3L diesel |
| Displacement | 8.3 l. and 8.3 l. |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10463.8 mm | 1. Transport length | 15648.4 mm |
| 3. Transport height | 3328.4 mm | 3. Transport height | 4172.7 mm |
| 4. Wheelbase | 2895.6 mm | 4. Wheelbase | 4940.3 mm |
| 6. Width with extended supports | 5370.6 mm | 6. Width with extended supports | 8483.6 mm |
| 7. Chassis/base length | 6202.7 mm | 7. Chassis/base length | 9753.6 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3130.3 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4361.4 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 48.8 m |
| 11. Minimum operating radius | 3.7 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 16.8 m | 12. Maximum working radius | 42.7 m |