- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT600B vs. Link-Belt RTC8090 serie II
Grove RT600B vs. Link-Belt RTC8090 serie II
7 reasons to buy Grove RT600B:
Sizes
| Clearance | 438 mm and 430 mm | 2 % more or 8 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 3200 mm and 4320 mm | 26 % less or 1120 mm |
Motor
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1400 rev / min | 18 % more or 300 rev |
| Power measured at | 2800 rev / min and 2000 rev / min | 29 % more or 800 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 35 km/h and 31.9 km/h | 9 % more or 3.1 km/h |
Booms
| Rotation speed | 3.3 rev / min and 1.9 rev / min | 42 % more or 1.4 rev |
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 14.3 m | 31 % less or 4.5 m |
7 reasons to buy Link-Belt RTC8090 serie II:
Operation
| Fuel Capacity | 283.9 l. and 227.1 l. | 20 % more or 56.8 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 579.2 l. and 333 l. | 43 % more or 246.2 l. |
Motor
| Displacement | 6.6 l. and 5.9 l. | 11 % more or 0.7 l. |
| Maximum torque | 985.7 Nm and 440.6 Nm | 55 % more or 545.1 Nm |
Booms
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 45.6 m and 24.4 m | 46 % more or 21.2 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 75 degrees | 6 % more or 5 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 11506 mm and 14460 mm |
| Transport width | 2667 mm and 3280 mm |
| Transport height | 3376 mm and 3960 mm |
| Wheelbase | 3073 mm and 4360 mm |
| Width with extended supports | 6210 mm and 7320 mm |
| Chassis/base length | 6582 mm and 8270 mm |
Operation
| Working weight | 24344.3 kg and 36250.7 kg |
| Tyre size | 20.5X25-24PR and 29.5x25 |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Caterpillar |
| Model | 6BT 5.9L and C6.6 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3200 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4320 mm |
| 1. Transport length | 11506 mm | 1. Transport length | 14460 mm |
| 2. Transport width | 2667 mm | 2. Transport width | 3280 mm |
| 3. Transport height | 3376 mm | 3. Transport height | 3960 mm |
| 4. Wheelbase | 3073 mm | 4. Wheelbase | 4360 mm |
| 5. Clearance | 438 mm | 5. Clearance | 430 mm |
| 6. Width with extended supports | 6210 mm | 6. Width with extended supports | 7320 mm |
| 7. Chassis/base length | 6582 mm | 7. Chassis/base length | 8270 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 14.3 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 24.4 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 45.6 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |