- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT600E vs. Grove RT48
Grove RT600E vs. Grove RT48
9 reasons to buy Grove RT600E:
Sizes
| Clearance | 494 mm and 366 mm | 26 % more or 128 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 220 l. and 185.5 l. | 16 % more or 34.5 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 509 l. and 234.7 l. | 54 % more or 274.3 l. |
Motor
| Maximum torque | 719 Nm and 343 Nm | 52 % more or 376 Nm |
| Displacement | 5.9 l. and 4.9 l. | 17 % more or 1.0 l. |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m and 15.5 m | 52 % more or 16.5 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 36287.4 kg and 7257.5 kg | 80 % more or 29029.9 kg |
6 reasons to buy Grove RT48:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2451 mm and 3918 mm | 37 % less or 1467 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Maximum forward speed | 47.5 km/h and 39 km/h | 18 % more or 8.5 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 6.4 m and 10.1 m | 37 % less or 3.7 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 3027 mm and 2440 mm |
| Transport height | 3531 mm and 3148.6 mm |
| Wheelbase | 3759 mm and 2900 mm |
| Width with extended supports | 6858 mm and 3760 mm |
| Chassis/base length | 7759 mm and 5210 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 23.5x25-20PR and 14.00x24 |
| Working weight | 32519 kg and 14814.3 kg |
Motor
| Aspiration | turbocharging and natural aspiration |
| Manufacturer | Cummins and Ford |
| Model | 6BT5.9L and 300 |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2.5 rev / min |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 3027 mm | 2. Transport width | 2440 mm |
| 3. Transport height | 3531 mm | 3. Transport height | 3148.6 mm |
| 4. Wheelbase | 3759 mm | 4. Wheelbase | 2900 mm |
| 5. Clearance | 494 mm | 5. Clearance | 366 mm |
| 6. Width with extended supports | 6858 mm | 6. Width with extended supports | 3760 mm |
| 7. Chassis/base length | 7759 mm | 7. Chassis/base length | 5210 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3918 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 2451 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 6.4 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 15.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |