- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT600E vs. Grove RT525E
Grove RT600E vs. Grove RT525E
9 reasons to buy Grove RT600E:
Sizes
| Clearance | 494 mm and 369 mm | 25 % more or 125 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 509 l. and 340.7 l. | 33 % more or 168.3 l. |
Motor
| Full power | 129 kW and 116 kW | 10 % more or 13 kW |
| Maximum torque | 719 Nm and 596.6 Nm | 17 % more or 122.4 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 39 km/h and 38.6 km/h | 1 % more or 0.4 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m and 22.9 m | 28 % more or 9.1 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 76 degrees | 3 % more or 2 degrees |
| Maximum lifting capacity | 36287.4 kg and 22679.6 kg | 38 % more or 13607.8 kg |
5 reasons to buy Grove RT525E:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3411 mm and 3918 mm | 13 % less or 507 mm |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.4 m and 10.1 m | 7 % less or 0.7 m |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.5 rev / min | 17 % more or 0.5 rev |
| Maximum working radius | 27.4 m and 29 m | 6 % less or 1.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 7759 mm and 6866 mm |
| Wheelbase | 3759 mm and 3378 mm |
| Width with extended supports | 6858 mm and 6096 mm |
| Transport length | 12448.3 mm and 11472 mm |
| Transport width | 3027 mm and 2605 mm |
| Transport height | 3531 mm and 3566 mm |
Operation
| Tyre size | 23.5x25-20PR and 20.5X25-24PR |
| Working weight | 32519 kg and 23634.9 kg |
| Fuel Capacity | 220 l. and 220 l. |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BT5.9L and QSB5.9E |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12448.3 mm | 1. Transport length | 11472 mm |
| 2. Transport width | 3027 mm | 2. Transport width | 2605 mm |
| 3. Transport height | 3531 mm | 3. Transport height | 3566 mm |
| 4. Wheelbase | 3759 mm | 4. Wheelbase | 3378 mm |
| 5. Clearance | 494 mm | 5. Clearance | 369 mm |
| 6. Width with extended supports | 6858 mm | 6. Width with extended supports | 6096 mm |
| 7. Chassis/base length | 7759 mm | 7. Chassis/base length | 6866 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3918 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3411 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.4 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 22.9 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 27.4 m |