- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT600E vs. Grove RT700E
Grove RT600E vs. Grove RT700E
4 reasons to buy Grove RT600E:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 509 l. and 500 l. | 2 % more or 9 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 39 km/h and 37 km/h | 5 % more or 2 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m and 11 m | 8 % less or 0.9 m |
| Maximum working radius | 29 m and 30.5 m | 5 % less or 1.5 m |
7 reasons to buy Grove RT700E:
Operation
| Fuel Capacity | 273 l. and 220 l. | 19 % more or 53 l. |
Motor
| Full power | 179 kW and 129 kW | 28 % more or 50 kW |
| Maximum torque | 987 Nm and 719 Nm | 27 % more or 268 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 5.9 l. | 12 % more or 0.8 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m and 32 m | 4 % more or 1.5 m |
| Maximum lifting capacity | 45359.2 kg and 36287.4 kg | 20 % more or 9071.8 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 12448.3 mm and 13470.3 mm |
| Transport width | 3027 mm and 3325.4 mm |
| Transport height | 3531 mm and 3627.1 mm |
| Wheelbase | 3759 mm and 4063.9 mm |
| Width with extended supports | 6858 mm and 7111.9 mm |
| Chassis/base length | 7759 mm and 8045.4 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 23.5x25-20PR and 29.5x25-28PR |
| Working weight | 32519 kg and 38618 kg |
Motor
| Model | 6BT5.9L and QSB 6.7L |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2.5 rev / min |
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12448.3 mm | 1. Transport length | 13470.3 mm |
| 2. Transport width | 3027 mm | 2. Transport width | 3325.4 mm |
| 3. Transport height | 3531 mm | 3. Transport height | 3627.1 mm |
| 4. Wheelbase | 3759 mm | 4. Wheelbase | 4063.9 mm |
| 6. Width with extended supports | 6858 mm | 6. Width with extended supports | 7111.9 mm |
| 7. Chassis/base length | 7759 mm | 7. Chassis/base length | 8045.4 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |