- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT60S vs. Grove RT58C
Grove RT60S vs. Grove RT58C
5 reasons to buy Grove RT60S:
Sizes
| Clearance | 343 mm and 330 mm | 4 % more or 13 mm |
Motor
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1700 rev / min | 6 % more or 100 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 45.9 km/h and 38 km/h | 17 % more or 7.9 km/h |
Booms
| Rotation speed | 3.1 rev / min and 2.9 rev / min | 6 % more or 0.2 rev |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m and 18.3 m | 14 % more or 3.0 m |
6 reasons to buy Grove RT58C:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2566 mm and 3131 mm | 18 % less or 565 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 189.3 l. | 17 % more or 37.8 l. |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2600 rev / min | 7 % more or 200 rev |
| Maximum torque | 441 Nm and 410.8 Nm | 7 % more or 30.2 Nm |
Booms
| Maximum working radius | 16.8 m and 20.3 m | 17 % less or 3.5 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 8.5 m | 11 % less or 0.9 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 6201 mm and 5817 mm |
| Transport length | 10836 mm and 9271 mm |
| Transport width | 2429 mm and 2438 mm |
| Transport height | 3335 mm and 3200 mm |
| Wheelbase | 2896 mm and 3073 mm |
| Width with extended supports | 5372 mm and 4851 mm |
Operation
| Tyre size | 16.00x24-16 layers and 17.5X25-20PR |
| Working weight | 21763.4 kg and 20012.5 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | V-504C and BT5.9L |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Sections number | 3 and 3 |
| Maximum angle of ascent | 75 degrees and 75 degrees |
| Maximum lifting capacity | 16329.3 kg and 16329.3 kg |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10836 mm | 1. Transport length | 9271 mm |
| 2. Transport width | 2429 mm | 2. Transport width | 2438 mm |
| 3. Transport height | 3335 mm | 3. Transport height | 3200 mm |
| 4. Wheelbase | 2896 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 5. Clearance | 343 mm | 5. Clearance | 330 mm |
| 6. Width with extended supports | 5372 mm | 6. Width with extended supports | 4851 mm |
| 7. Chassis/base length | 6201 mm | 7. Chassis/base length | 5817 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3131 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 2566 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 20.3 m | 12. Maximum working radius | 16.8 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |