- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT60S vs. Link-Belt RTC80100 serie II
Grove RT60S vs. Link-Belt RTC80100 serie II
7 reasons to buy Grove RT60S:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3131 mm and 3900 mm | 20 % less or 769 mm |
Motor
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1300 rev / min | 28 % more or 500 rev |
| Power measured at | 2600 rev / min and 2000 rev / min | 23 % more or 600 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 45.9 km/h and 29.8 km/h | 35 % more or 16.1 km/h |
Booms
| Maximum working radius | 20.3 m and 24.4 m | 17 % less or 4.1 m |
| Rotation speed | 3.1 rev / min and 1.5 rev / min | 52 % more or 1.6 rev |
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m and 15.2 m | 44 % less or 6.7 m |
8 reasons to buy Link-Belt RTC80100 serie II:
Operation
| Fuel Capacity | 359.6 l. and 189.3 l. | 47 % more or 170.3 l. |
| Generator current strength | 130 amperes and 55 amperes | 58 % more or 75 amperes |
Motor
| Maximum torque | 1423.6 Nm and 410.8 Nm | 71 % more or 1012.8 Nm |
| Displacement | 8.7 l. and 8.3 l. | 5 % more or 0.4 l. |
Booms
| Maximum lifting capacity | 90718.5 kg and 16329.3 kg | 82 % more or 74389.2 kg |
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 48.6 m and 21.3 m | 56 % more or 27.3 m |
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 75 degrees | 6 % more or 5 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 10836 mm and 14580 mm |
| Transport width | 2429 mm and 3650 mm |
| Transport height | 3335 mm and 3950 mm |
| Width with extended supports | 5372 mm and 7930 mm |
| Chassis/base length | 6201 mm and 9400 mm |
Operation
| Working weight | 21763.4 kg and 57406.7 kg |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 16.00x24-16 layers and 23.5x25 - 2 stars Radial |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Detroit diesel |
| Model | V-504C and lot 40 |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and hydrostatic |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 6. Width with extended supports | 5372 mm | 6. Width with extended supports | 7930 mm |
| 7. Chassis/base length | 6201 mm | 7. Chassis/base length | 9400 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3131 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3900 mm |
| 1. Transport length | 10836 mm | 1. Transport length | 14580 mm |
| 2. Transport width | 2429 mm | 2. Transport width | 3650 mm |
| 3. Transport height | 3335 mm | 3. Transport height | 3950 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 15.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 48.6 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 20.3 m | 12. Maximum working radius | 24.4 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |