- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT620 vs. Grove RT750
Grove RT620 vs. Grove RT750
8 reasons to buy Grove RT620:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3131 mm and 4166 mm | 25 % less or 1035 mm |
Motor
| Power measured at | 2600 rev / min and 2500 rev / min | 4 % more or 100 rev |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 45.9 km/h and 32.7 km/h | 29 % more or 13.2 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m and 10.7 m | 21 % less or 2.2 m |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.6 rev / min | 13 % more or 0.4 rev |
| Maximum working radius | 19.8 m and 30.5 m | 35 % less or 10.7 m |
7 reasons to buy Grove RT750:
Sizes
| Clearance | 468 mm and 343 mm | 27 % more or 125 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 189.3 l. | 17 % more or 37.8 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 583 l. and 312.7 l. | 46 % more or 270.3 l. |
Motor
| Maximum torque | 813.5 Nm and 410.8 Nm | 50 % more or 402.7 Nm |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m and 21.3 m | 36 % more or 12.2 m |
| Maximum lifting capacity | 45359.2 kg and 18143.7 kg | 60 % more or 27215.5 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 2890 mm and 3810 mm |
| Transport width | 2429 mm and 3314 mm |
| Width with extended supports | 5372 mm and 7112 mm |
| Transport height | 3335 mm and 3696 mm |
| Chassis/base length | 6201 mm and 7826 mm |
| Transport length | 10836 mm and 13284 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 16.00x24 and 29.5X25-28PR |
| Working weight | 21763.4 kg and 36604.9 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | V-504C and 6BTA 5.9L |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 75 degrees and 75 degrees |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 5. Clearance | 343 mm | 5. Clearance | 468 mm |
| 6. Width with extended supports | 5372 mm | 6. Width with extended supports | 7112 mm |
| 7. Chassis/base length | 6201 mm | 7. Chassis/base length | 7826 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3131 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4166 mm |
| 1. Transport length | 10836 mm | 1. Transport length | 13284 mm |
| 2. Transport width | 2429 mm | 2. Transport width | 3314 mm |
| 3. Transport height | 3335 mm | 3. Transport height | 3696 mm |
| 4. Wheelbase | 2890 mm | 4. Wheelbase | 3810 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 19.8 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |