- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT620 vs. Grove RT760E
Grove RT620 vs. Grove RT760E
5 reasons to buy Grove RT620:
Motor
| Displacement | 8.3 l. and 6.7 l. | 19 % more or 1.6 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 45.9 km/h and 37 km/h | 19 % more or 8.9 km/h |
Booms
| Maximum working radius | 19.8 m and 30.5 m | 35 % less or 10.7 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m and 13.7 m | 38 % less or 5.2 m |
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.5 rev / min | 17 % more or 0.5 rev |
7 reasons to buy Grove RT760E:
Operation
| Fuel Capacity | 273 l. and 189.3 l. | 31 % more or 83.7 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 500 l. and 312.7 l. | 37 % more or 187.3 l. |
Motor
| Maximum torque | 987 Nm and 410.8 Nm | 58 % more or 576.2 Nm |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 36.4 m and 21.3 m | 41 % more or 15.1 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 54431.1 kg and 18143.7 kg | 67 % more or 36287.4 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport height | 3335 mm and 3627.1 mm |
| Transport length | 10836 mm and 13470.3 mm |
| Wheelbase | 2890 mm and 4063.9 mm |
| Transport width | 2429 mm and 3325.4 mm |
| Width with extended supports | 5372 mm and 7111.9 mm |
| Chassis/base length | 6201 mm and 8045.4 mm |
Operation
| Tyre size | 16.00x24 and 29.5x25-28PR |
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | V-504C and QSB 6.7L diesel |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10836 mm | 1. Transport length | 13470.3 mm |
| 2. Transport width | 2429 mm | 2. Transport width | 3325.4 mm |
| 3. Transport height | 3335 mm | 3. Transport height | 3627.1 mm |
| 4. Wheelbase | 2890 mm | 4. Wheelbase | 4063.9 mm |
| 6. Width with extended supports | 5372 mm | 6. Width with extended supports | 7111.9 mm |
| 7. Chassis/base length | 6201 mm | 7. Chassis/base length | 8045.4 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 36.4 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 19.8 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |