- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT620 vs. Tadano GR600XL-1
Grove RT620 vs. Tadano GR600XL-1
8 reasons to buy Grove RT620:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3131 mm and 4120 mm | 24 % less or 989 mm |
Motor
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1400 rev / min | 22 % more or 400 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 7.5 l. | 10 % more or 0.8 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
| Maximum forward speed | 45.9 km/h and 40 km/h | 13 % more or 5.9 km/h |
Booms
| Rotation speed | 3 rev / min and 2.5 rev / min | 17 % more or 0.5 rev |
| Maximum working radius | 19.8 m and 38.1 m | 48 % less or 18.3 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m and 13.4 m | 37 % less or 4.9 m |
7 reasons to buy Tadano GR600XL-1:
Operation
| Fuel Capacity | 300 l. and 189.3 l. | 37 % more or 110.7 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 740 l. and 312.7 l. | 58 % more or 427.3 l. |
Motor
| Maximum torque | 785 Nm and 410.8 Nm | 48 % more or 374.2 Nm |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m and 21.3 m | 52 % more or 23.2 m |
| Maximum angle of ascent | 80.5 degrees and 75 degrees | 7 % more or 5.5 degrees |
| Maximum lifting capacity | 54431.1 kg and 18143.7 kg | 67 % more or 36287.4 kg |
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 2890 mm and 3950 mm |
| Width with extended supports | 5372 mm and 7200 mm |
| Transport length | 10836 mm and 13850 mm |
| Transport width | 2429 mm and 3315 mm |
| Transport height | 3335 mm and 3860 mm |
Operation
| Tyre size | 16.00x24 and 29.5-25 22PR |
| Working weight | 21763.4 kg and 43489.1 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Mitsubishi |
| Model | V-504C and 6M60-TLA3B |
| Power measured at | 2600 rev / min and 2600 rev / min |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and fully automatic powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10836 mm | 1. Transport length | 13850 mm |
| 2. Transport width | 2429 mm | 2. Transport width | 3315 mm |
| 3. Transport height | 3335 mm | 3. Transport height | 3860 mm |
| 4. Wheelbase | 2890 mm | 4. Wheelbase | 3950 mm |
| 6. Width with extended supports | 5372 mm | 6. Width with extended supports | 7200 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3131 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4120 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.4 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 44.5 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 19.8 m | 12. Maximum working radius | 38.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80.5 degrees |