- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT620 vs. Terex AT-15
Grove RT620 vs. Terex AT-15
8 reasons to buy Grove RT620:
Sizes
| Clearance | 343 mm and 255 mm | 26 % more or 88 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 312.7 l. and 120 l. | 62 % more or 192.7 l. |
Motor
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1000 rev / min | 44 % more or 800 rev |
| Power measured at | 2600 rev / min and 2200 rev / min | 15 % more or 400 rev |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 5 | 17 % more or 1 |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m and 20 m | 6 % more or 1.3 m |
| Maximum angle of ascent | 75 degrees and 60 degrees | 20 % more or 15 degrees |
| Maximum lifting capacity | 18143.7 kg and 15000 kg | 17 % more or 3143.7 kg |
8 reasons to buy Terex AT-15:
Operation
| Fuel Capacity | 330 l. and 189.3 l. | 43 % more or 140.7 l. |
Motor
| Effective power | 170 kW and 105.9 kW | 38 % more or 64.1 kW |
| Maximum torque | 710 Nm and 410.8 Nm | 42 % more or 299.2 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 85 km/h and 45.9 km/h | 46 % more or 39.1 km/h |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Minimum operating radius | 1.6 m and 3 m | 47 % less or 1.4 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 8 m and 8.5 m | 6 % less or 0.5 m |
| Maximum working radius | 15.9 m and 19.8 m | 20 % less or 3.9 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 10836 mm and 9225 mm |
| Transport width | 2429 mm and 2470 mm |
| Transport height | 3335 mm and 2985 mm |
| Wheelbase | 2890 mm and 3900 mm |
| Chassis/base length | 6201 mm and 6005 mm |
Operation
| Tyre size | 16.00x24 and 11.00 x 20 layers with double diagonal cord |
Motor
| Aspiration | natural aspiration and Turbocharging with intercooler |
| Manufacturer | Cummins and Mercedes-Benz |
| Model | V-504C and OM906LA |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and Allison 2000 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10836 mm | 1. Transport length | 9225 mm |
| 2. Transport width | 2429 mm | 2. Transport width | 2470 mm |
| 3. Transport height | 3335 mm | 3. Transport height | 2985 mm |
| 4. Wheelbase | 2890 mm | 4. Wheelbase | 3900 mm |
| 5. Clearance | 343 mm | 5. Clearance | 255 mm |
| 7. Chassis/base length | 6201 mm | 7. Chassis/base length | 6005 mm |
Booms
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 20 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 1.6 m |
| 12. Maximum working radius | 19.8 m | 12. Maximum working radius | 15.9 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 60 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.5 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8 m |