- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT625 vs. Grove RT600B
Grove RT625 vs. Grove RT600B
5 reasons to buy Grove RT625:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 518.6 l. and 333 l. | 36 % more or 185.6 l. |
Motor
| Maximum torque | 459.6 Nm and 440.6 Nm | 4 % more or 19.0 Nm |
| Torque measured at | 1900 rev / min and 1700 rev / min | 11 % more or 200 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 37.3 km/h and 35 km/h | 6 % more or 2.3 km/h |
4 reasons to buy Grove RT600B:
Sizes
| Clearance | 438 mm and 406 mm | 7 % more or 32 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 3200 mm and 3502 mm | 9 % less or 302 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
Booms
| Rotation speed | 3.3 rev / min and 2.6 rev / min | 21 % more or 0.7 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 2443 mm and 2667 mm |
| Transport height | 3543 mm and 3376 mm |
| Wheelbase | 3658 mm and 3073 mm |
| Width with extended supports | 6096 mm and 6210 mm |
| Chassis/base length | 7468 mm and 6582 mm |
| Transport length | 12178 mm and 11506 mm |
Operation
| Tyre size | 16.00x25 28PR and 20.5X25-24PR |
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 227.1 l. |
| Working weight | 24548.4 kg and 24344.3 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
Motor
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | V504C and 6BT 5.9L |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 3 and 3 |
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 9.8 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 24.4 m and 24.4 m |
| Maximum angle of ascent | 75 degrees and 75 degrees |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12178 mm | 1. Transport length | 11506 mm |
| 2. Transport width | 2443 mm | 2. Transport width | 2667 mm |
| 3. Transport height | 3543 mm | 3. Transport height | 3376 mm |
| 4. Wheelbase | 3658 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 5. Clearance | 406 mm | 5. Clearance | 438 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 6210 mm |
| 7. Chassis/base length | 7468 mm | 7. Chassis/base length | 6582 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3502 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3200 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 24.4 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 24.4 m |