- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT625 vs. Terex RT1000
Grove RT625 vs. Terex RT1000
5 reasons to buy Grove RT625:
Operation
| Generator current strength | 90 amperes and 70 amperes | 22 % more or 20 amperes |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1900 rev / min and 1300 rev / min | 32 % more or 600 rev |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 12.2 m | 20 % less or 2.4 m |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 1.5 rev / min | 42 % more or 1.1 rev |
10 reasons to buy Terex RT1000:
Sizes
| Clearance | 438 mm and 406 mm | 7 % more or 32 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 302.8 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.7 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 1147 l. and 518.6 l. | 55 % more or 628.4 l. |
Motor
| Effective power | 193.9 kW and 116.3 kW | 40 % more or 77.6 kW |
| Maximum torque | 1122.6 Nm and 459.6 Nm | 59 % more or 663.0 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 39.9 km/h and 37.3 km/h | 7 % more or 2.6 km/h |
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.4 m and 24.4 m | 36 % more or 14.0 m |
| Maximum angle of ascent | 82 degrees and 75 degrees | 9 % more or 7 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 12178 mm and 14810 mm |
| Transport width | 2443 mm and 3724 mm |
| Transport height | 3543 mm and 4089 mm |
| Wheelbase | 3658 mm and 3937 mm |
| Width with extended supports | 6096 mm and 8280 mm |
| Chassis/base length | 7468 mm and 8801 mm |
Operation
| Working weight | 24548.4 kg and 52883.4 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 16.00x25 28PR and 32.25 x 29 - 32 P.R. |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | V504C and 6CTA8.3L |
| Displacement | 8.3 l. and 8.3 l. |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging / air cooling |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12178 mm | 1. Transport length | 14810 mm |
| 2. Transport width | 2443 mm | 2. Transport width | 3724 mm |
| 3. Transport height | 3543 mm | 3. Transport height | 4089 mm |
| 4. Wheelbase | 3658 mm | 4. Wheelbase | 3937 mm |
| 5. Clearance | 406 mm | 5. Clearance | 438 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 8280 mm |
| 7. Chassis/base length | 7468 mm | 7. Chassis/base length | 8801 mm |
Booms
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 82 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 24.4 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.4 m |