- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT625 vs. Terex RT175
Grove RT625 vs. Terex RT175
6 reasons to buy Grove RT625:
Sizes
| Clearance | 406 mm and 400 mm | 1 % more or 6 mm |
Operation
| Generator current strength | 90 amperes and 70 amperes | 22 % more or 20 amperes |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
Booms
| Maximum lifting capacity | 22679.6 kg and 6803.9 kg | 70 % more or 15875.7 kg |
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 12.2 m | 20 % less or 2.4 m |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
6 reasons to buy Terex RT175:
Operation
| Fuel Capacity | 302.8 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.7 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 670 l. and 518.6 l. | 23 % more or 151.4 l. |
Motor
| Maximum torque | 756.5 Nm and 459.6 Nm | 39 % more or 296.9 Nm |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.4 m and 24.4 m | 36 % more or 14.0 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3658 mm and 3940 mm |
| Transport length | 12178 mm and 14833 mm |
| Width with extended supports | 6096 mm and 7800 mm |
| Transport width | 2443 mm and 2950 mm |
| Chassis/base length | 7468 mm and 8400 mm |
| Transport height | 3543 mm and 3870 mm |
Operation
| Working weight | 24548.4 kg and 44542.8 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 16.00x25 28PR and 29.5 x 25-28 P.R. |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | V504C and 6CT8.3L |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Displacement | 8.3 l. and 8.3 l. |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging, air cooling |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12178 mm | 1. Transport length | 14833 mm |
| 2. Transport width | 2443 mm | 2. Transport width | 2950 mm |
| 3. Transport height | 3543 mm | 3. Transport height | 3870 mm |
| 4. Wheelbase | 3658 mm | 4. Wheelbase | 3940 mm |
| 5. Clearance | 406 mm | 5. Clearance | 400 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 7800 mm |
| 7. Chassis/base length | 7468 mm | 7. Chassis/base length | 8400 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 24.4 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.4 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |