- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT62S vs. Grove RT58D
Grove RT62S vs. Grove RT58D
7 reasons to buy Grove RT62S:
Sizes
| Clearance | 557.8 mm and 330 mm | 41 % more or 227.8 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 352 l. and 227.1 l. | 35 % more or 124.9 l. |
Motor
| Maximum torque | 498.9 Nm and 441 Nm | 12 % more or 57.9 Nm |
| Displacement | 7.6 l. and 5.9 l. | 22 % more or 1.7 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 41 km/h and 38 km/h | 7 % more or 3 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m and 7.6 m | 4 % less or 0.3 m |
| Maximum lifting capacity | 22679.6 kg and 18143.7 kg | 20 % more or 4535.9 kg |
7 reasons to buy Grove RT58D:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2565 mm and 3377.2 mm | 24 % less or 812.2 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2600 rev / min | 7 % more or 200 rev |
Gear box
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
| Reverse gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
Booms
| Rotation speed | 2.9 rev / min and 2.5 rev / min | 14 % more or 0.4 rev |
| Minimum operating radius | 3 m and 3.7 m | 19 % less or 0.7 m |
| Maximum working radius | 16.8 m and 17.4 m | 3 % less or 0.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3657.6 mm and 3073 mm |
| Width with extended supports | 5663.2 mm and 4851 mm |
| Chassis/base length | 7290.8 mm and 5817 mm |
| Transport length | 10464 mm and 9271 mm |
| Transport width | 3041.9 mm and 2438 mm |
| Transport height | 3715.5 mm and 3200 mm |
Operation
| Tyre size | 21.00X25 and 17.5X25-20PR |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Working weight | 28517.4 kg and 20012.5 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | CS-484 and BT5.9L |
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1700 rev / min |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and remotely mounted gearbox with powershift |
Booms
| Sections number | 3 and 3 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m and 18.3 m |
| Maximum angle of ascent | 75 degrees and 75 degrees |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 10464 mm | 1. Transport length | 9271 mm |
| 2. Transport width | 3041.9 mm | 2. Transport width | 2438 mm |
| 3. Transport height | 3715.5 mm | 3. Transport height | 3200 mm |
| 4. Wheelbase | 3657.6 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 5. Clearance | 557.8 mm | 5. Clearance | 330 mm |
| 6. Width with extended supports | 5663.2 mm | 6. Width with extended supports | 4851 mm |
| 7. Chassis/base length | 7290.8 mm | 7. Chassis/base length | 5817 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 3377.2 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 2565 mm |
Booms
| 11. Minimum operating radius | 3.7 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 17.4 m | 12. Maximum working radius | 16.8 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m |