- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT635 vs. Terex RT160
Grove RT635 vs. Terex RT160
6 reasons to buy Grove RT635:
Operation
| Generator current strength | 90 amperes and 70 amperes | 22 % more or 20 amperes |
Motor
| Power measured at | 2600 rev / min and 2500 rev / min | 4 % more or 100 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 10.4 m | 6 % less or 0.6 m |
| Maximum lifting capacity | 31751.5 kg and 5443.1 kg | 83 % more or 26308.4 kg |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
8 reasons to buy Terex RT160:
Operation
| Fuel Capacity | 302.8 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.7 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 613.2 l. and 518.6 l. | 15 % more or 94.6 l. |
Motor
| Full power | 160.3 kW and 119 kW | 26 % more or 41.3 kW |
| Maximum torque | 756.5 Nm and 439.3 Nm | 42 % more or 317.2 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 8.2 l. | 1 % more or 0.1 l. |
Booms
| Sections number | 4 and 3 | 25 % more or 1 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m and 32.3 m | 8 % more or 2.8 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
Neutral reasons:
Sizes
| Width with extended supports | 6096 mm and 7200 mm |
| Transport height | 3591 mm and 3710 mm |
| Chassis/base length | 7362 mm and 8102 mm |
| Wheelbase | 3657 mm and 3730 mm |
| Transport length | 12303 mm and 13766 mm |
| Transport width | 2438 mm and 2950 mm |
Operation
| Tyre size | 23.5X25-24PR and 29.5 x 25-28 P.R. |
| Working weight | 26066.6 kg and 41033.3 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Detroit diesel and Cummins |
| Model | 8.2L and 6CT8.3L |
| Aspiration | natural aspiration and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12303 mm | 1. Transport length | 13766 mm |
| 2. Transport width | 2438 mm | 2. Transport width | 2950 mm |
| 3. Transport height | 3591 mm | 3. Transport height | 3710 mm |
| 4. Wheelbase | 3657 mm | 4. Wheelbase | 3730 mm |
| 6. Width with extended supports | 6096 mm | 6. Width with extended supports | 7200 mm |
| 7. Chassis/base length | 7362 mm | 7. Chassis/base length | 8102 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.4 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32.3 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |