- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT635C vs. Terex RT440B
Grove RT635C vs. Terex RT440B
3 reasons to buy Grove RT635C:
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1400 rev / min | 12 % more or 200 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 39 km/h and 34 km/h | 13 % more or 5 km/h |
11 reasons to buy Terex RT440B:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3630 mm and 4064 mm | 11 % less or 434 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 300 l. and 227.1 l. | 24 % more or 72.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 420 l. and 390 l. | 7 % more or 30 l. |
Motor
| Maximum torque | 732.1 Nm and 542.3 Nm | 26 % more or 189.8 Nm |
| Displacement | 6.7 l. and 5.9 l. | 12 % more or 0.8 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
Booms
| Sections number | 5 and 4 | 20 % more or 1 |
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.9 m and 10.4 m | 24 % less or 2.5 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 36 m and 32 m | 11 % more or 4 m |
| Maximum lifting capacity | 36287.4 kg and 31751.5 kg | 12 % more or 4535.9 kg |
| Maximum working radius | 21.3 m and 29 m | 27 % less or 7.7 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 12543 mm and 11245 mm |
| Wheelbase | 3810 mm and 3620 mm |
| Width with extended supports | 6706 mm and 5830 mm |
| Chassis/base length | 7681 mm and 6894 mm |
Operation
| Working weight | 29411.8 kg and 27800.7 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 23.5R25 and 20.5x25 PR |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BT5.9 and QSB6.7 |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging + air cooling |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and transmission with switching speeds range with integrated torque converter |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12543 mm | 1. Transport length | 11245 mm |
| 4. Wheelbase | 3810 mm | 4. Wheelbase | 3620 mm |
| 6. Width with extended supports | 6706 mm | 6. Width with extended supports | 5830 mm |
| 7. Chassis/base length | 7681 mm | 7. Chassis/base length | 6894 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4064 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3630 mm |
Booms
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 21.3 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.4 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.9 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 36 m |