- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT640C vs. Link-Belt RTC8040 serie II
Grove RT640C vs. Link-Belt RTC8040 serie II
4 reasons to buy Grove RT640C:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 390 l. and 303 l. | 22 % more or 87 l. |
Motor
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 3 and 2 | 33 % more or 1 |
Booms
| Maximum lifting capacity | 36287.4 kg and 27215.5 kg | 25 % more or 9071.9 kg |
8 reasons to buy Link-Belt RTC8040 serie II:
Sizes
| Clearance | 650 mm and 464 mm | 29 % more or 186 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 3430 mm and 4064 mm | 16 % less or 634 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 283.9 l. and 227.1 l. | 20 % more or 56.8 l. |
Motor
| Full power | 123 kW and 113 kW | 8 % more or 10 kW |
| Maximum torque | 596.6 Nm and 542.3 Nm | 9 % more or 54.3 Nm |
Gear box
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
| Maximum forward speed | 41.3 km/h and 39 km/h | 6 % more or 2.3 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10 m and 10.4 m | 4 % less or 0.4 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 12543 mm and 12620 mm |
| Transport width | 2997 mm and 3310 mm |
| Transport height | 3645 mm and 3650 mm |
| Wheelbase | 3810 mm and 3830 mm |
| Width with extended supports | 6706 mm and 6860 mm |
| Chassis/base length | 7681 mm and 7810 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 23.5R25 and 23.5x25-20 layers |
| Working weight | 30952.7 kg and 17599 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BT5.9 and 6BT 5.9L |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
| Displacement | 5.9 l. and 5.9 l. |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
Booms
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2.5 rev / min |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Maximum working radius | 29 m and 29 m |
| Sections number | 4 and 4 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m and 32 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12543 mm | 1. Transport length | 12620 mm |
| 2. Transport width | 2997 mm | 2. Transport width | 3310 mm |
| 3. Transport height | 3645 mm | 3. Transport height | 3650 mm |
| 4. Wheelbase | 3810 mm | 4. Wheelbase | 3830 mm |
| 5. Clearance | 464 mm | 5. Clearance | 650 mm |
| 6. Width with extended supports | 6706 mm | 6. Width with extended supports | 6860 mm |
| 7. Chassis/base length | 7681 mm | 7. Chassis/base length | 7810 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4064 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3430 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.4 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 32 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 29 m | 12. Maximum working radius | 29 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |