- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT65S vs. Tadano GR300XL-1
Grove RT65S vs. Tadano GR300XL-1
4 reasons to buy Grove RT65S:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 503.5 l. and 380 l. | 25 % more or 123.5 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 2 | 67 % more or 4 |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m and 12.8 m | 21 % less or 2.7 m |
| Maximum working radius | 7.9 m and 27.4 m | 71 % less or 19.5 m |
10 reasons to buy Tadano GR300XL-1:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3330 mm and 4110 mm | 19 % less or 780 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 300 l. and 227.1 l. | 24 % more or 72.9 l. |
Motor
| Maximum torque | 840.6 Nm and 536.9 Nm | 36 % more or 303.7 Nm |
| Torque measured at | 1600 rev / min and 1500 rev / min | 6 % more or 100 rev |
| Displacement | 6.7 l. and 5.2 l. | 22 % more or 1.5 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 47 km/h and 35.1 km/h | 25 % more or 11.9 km/h |
| Forward gears number | 8 and 6 | 25 % more or 2 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 81 degrees and 76 degrees | 6 % more or 5 degrees |
| Maximum lifting capacity | 27215.5 kg and 13607.8 kg | 50 % more or 13607.7 kg |
| Rotation speed | 2.7 rev / min and 2.6 rev / min | 4 % more or 0.1 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 11050 mm and 7320 mm |
| Transport length | 12550 mm and 11245 mm |
| Transport width | 3120 mm and 2715 mm |
| Transport height | 3610 mm and 3535 mm |
| Wheelbase | 3810 mm and 3500 mm |
| Width with extended supports | 7010 mm and 6300 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 21.00X25-24 layers and 20.5-25 24PR |
| Working weight | 30504.1 kg and 26845 kg |
Motor
| Manufacturer | Detroit diesel and Cummins |
| Model | 6V-53N and QSB6.7 |
| Power measured at | 2500 rev / min and 2500 rev / min |
Gear box
| Transmission type | remotely mounted gearbox with powershift and fully automatic powershift |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m and 34.1 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12550 mm | 1. Transport length | 11245 mm |
| 2. Transport width | 3120 mm | 2. Transport width | 2715 mm |
| 3. Transport height | 3610 mm | 3. Transport height | 3535 mm |
| 4. Wheelbase | 3810 mm | 4. Wheelbase | 3500 mm |
| 6. Width with extended supports | 7010 mm | 6. Width with extended supports | 6300 mm |
| 7. Chassis/base length | 11050 mm | 7. Chassis/base length | 7320 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4110 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3330 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 0.91 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 7.9 m | 12. Maximum working radius | 27.4 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 81 degrees |