- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT700B vs. Grove RT400
Grove RT700B vs. Grove RT400
8 reasons to buy Grove RT700B:
Sizes
| Clearance | 533 mm and 292 mm | 45 % more or 241 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 378.5 l. and 250 l. | 34 % more or 128.5 l. |
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 151.4 l. | 33 % more or 75.7 l. |
Motor
| Full power | 132 kW and 78 kW | 41 % more or 54 kW |
| Maximum torque | 606.1 Nm and 352.5 Nm | 42 % more or 253.6 Nm |
| Displacement | 5.9 l. and 3.9 l. | 34 % more or 2.0 l. |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m and 23.8 m | 29 % more or 9.7 m |
| Rotation speed | 2.8 rev / min and 2.4 rev / min | 14 % more or 0.4 rev |
5 reasons to buy Grove RT400:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 3387 mm and 4089 mm | 17 % less or 702 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2500 rev / min | 11 % more or 300 rev |
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1500 rev / min | 12 % more or 200 rev |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Maximum forward speed | 41.7 km/h and 39 km/h | 6 % more or 2.7 km/h |
Neutral reasons:
Sizes
| Width with extended supports | 7315 mm and 6058 mm |
| Transport height | 3371 mm and 3188 mm |
| Chassis/base length | 7351 mm and 6325 mm |
| Wheelbase | 3810 mm and 3073 mm |
| Transport length | 12725 mm and 9982 mm |
| Transport width | 2997 mm and 2438 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
| Tyre size | 23.5R25 and 16.00x24-16PR |
| Working weight | 30018.7 kg and 16873.6 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BTA5.9 and 4BT3.9L |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12725 mm | 1. Transport length | 9982 mm |
| 2. Transport width | 2997 mm | 2. Transport width | 2438 mm |
| 3. Transport height | 3371 mm | 3. Transport height | 3188 mm |
| 4. Wheelbase | 3810 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 5. Clearance | 533 mm | 5. Clearance | 292 mm |
| 6. Width with extended supports | 7315 mm | 6. Width with extended supports | 6058 mm |
| 7. Chassis/base length | 7351 mm | 7. Chassis/base length | 6325 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4089 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3387 mm |
Booms
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 23.8 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |