- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT700B vs. Grove RT860
Grove RT700B vs. Grove RT860
5 reasons to buy Grove RT700B:
Sizes
| Clearance | 533 mm and 365 mm | 32 % more or 168 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 4089 mm and 4280 mm | 4 % less or 191 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
Booms
| Rotation speed | 2.8 rev / min and 2 rev / min | 29 % more or 0.8 rev |
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m and 11.3 m | 5 % less or 0.6 m |
9 reasons to buy Grove RT860:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 378.5 l. | 50 % more or 378.6 l. |
Motor
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
| Maximum torque | 1077 Nm and 606.1 Nm | 44 % more or 470.9 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
| Full power | 186 kW and 132 kW | 29 % more or 54 kW |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Maximum forward speed | 40 km/h and 39 km/h | 2 % more or 1 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m and 33.5 m | 5 % more or 1.6 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport width | 2997 mm and 3315 mm |
| Transport height | 3371 mm and 3870 mm |
| Transport length | 12725 mm and 13557 mm |
| Wheelbase | 3810 mm and 4064 mm |
| Width with extended supports | 7315 mm and 7925 mm |
| Chassis/base length | 7351 mm and 8611 mm |
Operation
| Tyre size | 23.5R25 and 29.5x25-28PR |
| Working weight | 30018.7 kg and 42986.5 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BTA5.9 and 6CTA 8.3 |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 4. Wheelbase | 3810 mm | 4. Wheelbase | 4064 mm |
| 5. Clearance | 533 mm | 5. Clearance | 365 mm |
| 6. Width with extended supports | 7315 mm | 6. Width with extended supports | 7925 mm |
| 7. Chassis/base length | 7351 mm | 7. Chassis/base length | 8611 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4089 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm |
| 1. Transport length | 12725 mm | 1. Transport length | 13557 mm |
| 2. Transport width | 2997 mm | 2. Transport width | 3315 mm |
| 3. Transport height | 3371 mm | 3. Transport height | 3870 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |