- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT740 vs. Broderson IC80-1G
Grove RT740 vs. Broderson IC80-1G
11 reasons to buy Grove RT740:
Sizes
| Clearance | 410 mm and 176.8 mm | 57 % more or 233.2 mm |
Operation
| Fuel Capacity | 227.1 l. and 75.7 l. | 67 % more or 151.4 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 583 l. and 94.6 l. | 84 % more or 488.4 l. |
Motor
| Maximum torque | 531.5 Nm and 221 Nm | 58 % more or 310.5 Nm |
| Displacement | 5.2 l. and 3 l. | 42 % more or 2.2 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 33.6 km/h and 32.2 km/h | 4 % more or 1.4 km/h |
| Forward gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
| Reverse gears number | 6 and 4 | 33 % more or 2 |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m and 8.6 m | 75 % more or 25.5 m |
| Maximum angle of ascent | 76 degrees and 70 degrees | 8 % more or 6 degrees |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
3 reasons to buy Broderson IC80-1G:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 1447.8 mm and 4143 mm | 65 % less or 2695.2 mm |
Operation
| Generator current strength | 66 amperes and 65 amperes | 2 % more or 1 amperes |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 5.2 m and 10.1 m | 49 % less or 4.9 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3910 mm and 2185.4 mm |
| Chassis/base length | 7864 mm and 3904.5 mm |
| Width with extended supports | 7620 mm and 2920 mm |
| Transport length | 12573 mm and 4081.3 mm |
| Transport width | 3124 mm and 1981.2 mm |
| Transport height | 3774 mm and 2209.8 mm |
Operation
| Tyre size | 21.00X25-24PR and 10.00x15 |
| Working weight | 34235.3 kg and 7284.7 kg |
| Operating voltage | 12 V and 12 V |
Motor
| Model | 6V-53N and GM 3.0 EFI |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift |
Booms
| Sections number | 3 and 3 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 12573 mm | 1. Transport length | 4081.3 mm |
| 2. Transport width | 3124 mm | 2. Transport width | 1981.2 mm |
| 3. Transport height | 3774 mm | 3. Transport height | 2209.8 mm |
| 4. Wheelbase | 3910 mm | 4. Wheelbase | 2185.4 mm |
| 5. Clearance | 410 mm | 5. Clearance | 176.8 mm |
| 6. Width with extended supports | 7620 mm | 6. Width with extended supports | 2920 mm |
| 7. Chassis/base length | 7864 mm | 7. Chassis/base length | 3904.5 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4143 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 1447.8 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 5.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 8.6 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 70 degrees |