- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT740 vs. Grove RT865BXL
Grove RT740 vs. Grove RT865BXL
5 reasons to buy Grove RT740:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 4143 mm and 4280 mm | 3 % less or 137 mm |
| Clearance | 410 mm and 365 mm | 11 % more or 45 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
Booms
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m and 10.7 m | 6 % less or 0.6 m |
8 reasons to buy Grove RT865BXL:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 583 l. | 23 % more or 174.1 l. |
Motor
| Maximum torque | 1077 Nm and 531.5 Nm | 51 % more or 545.5 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 5.2 l. | 37 % more or 3.1 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 33.6 km/h | 16 % more or 6.4 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 42.1 m and 34.1 m | 19 % more or 8.0 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 76 degrees | 3 % more or 2 degrees |
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
Neutral reasons:
Sizes
| Width with extended supports | 7620 mm and 8090 mm |
| Chassis/base length | 7864 mm and 8611 mm |
| Transport length | 12573 mm and 13283.2 mm |
| Transport width | 3124 mm and 3315 mm |
| Transport height | 3774 mm and 3975 mm |
| Wheelbase | 3910 mm and 4064 mm |
Operation
| Tyre size | 21.00X25-24PR and 33.25X29-32PR |
| Working weight | 34235.3 kg and 46647.4 kg |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6V-53N and 6CTA 8.3L |
| Torque measured at | 1500 rev / min and 1500 rev / min |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 7. Chassis/base length | 7864 mm | 7. Chassis/base length | 8611 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4143 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm |
| 1. Transport length | 12573 mm | 1. Transport length | 13283.2 mm |
| 2. Transport width | 3124 mm | 2. Transport width | 3315 mm |
| 3. Transport height | 3774 mm | 3. Transport height | 3975 mm |
| 4. Wheelbase | 3910 mm | 4. Wheelbase | 4064 mm |
| 5. Clearance | 410 mm | 5. Clearance | 365 mm |
| 6. Width with extended supports | 7620 mm | 6. Width with extended supports | 8090 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.1 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 42.1 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 76 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |