- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT750 vs. Grove RT855B
Grove RT750 vs. Grove RT855B
6 reasons to buy Grove RT750:
Sizes
| Clearance | 468 mm and 365 mm | 22 % more or 103 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 4166 mm and 4280 mm | 3 % less or 114 mm |
Motor
| Power measured at | 2500 rev / min and 2200 rev / min | 12 % more or 300 rev |
Booms
| Maximum working radius | 30.5 m and 32 m | 5 % less or 1.5 m |
| Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m and 11.3 m | 5 % less or 0.6 m |
| Rotation speed | 2.6 rev / min and 2 rev / min | 23 % more or 0.6 rev |
10 reasons to buy Grove RT855B:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 583 l. | 23 % more or 174.1 l. |
Motor
| Full power | 186 kW and 149 kW | 20 % more or 37 kW |
| Maximum torque | 1077 Nm and 813.5 Nm | 24 % more or 263.5 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 32.7 km/h | 18 % more or 7.3 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m and 33.5 m | 5 % more or 1.6 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 49895.2 kg and 45359.2 kg | 9 % more or 4536.0 kg |
Neutral reasons:
Sizes
| Wheelbase | 3810 mm and 4064 mm |
| Width with extended supports | 7112 mm and 7925 mm |
| Transport length | 13284 mm and 13557 mm |
| Chassis/base length | 7826 mm and 8611 mm |
| Transport width | 3314 mm and 3315 mm |
| Transport height | 3696 mm and 3870 mm |
Operation
| Tyre size | 29.5X25-28PR and 29.5x25-28PR |
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Working weight | 36604.9 kg and 42033 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6BTA 5.9L and 6CTA 8.3 |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
| Sections number | 4 and 4 |
Images
Sizes
| 7. Chassis/base length | 7826 mm | 7. Chassis/base length | 8611 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4166 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm |
| 1. Transport length | 13284 mm | 1. Transport length | 13557 mm |
| 2. Transport width | 3314 mm | 2. Transport width | 3315 mm |
| 3. Transport height | 3696 mm | 3. Transport height | 3870 mm |
| 4. Wheelbase | 3810 mm | 4. Wheelbase | 4064 mm |
| 5. Clearance | 468 mm | 5. Clearance | 365 mm |
| 6. Width with extended supports | 7112 mm | 6. Width with extended supports | 7925 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 33.5 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 30.5 m | 12. Maximum working radius | 32 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |