- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT750E vs. Terex RT700
Grove RT750E vs. Terex RT700
2 reasons to buy Grove RT750E:
Motor
| Displacement | 6.7 l. and 5.9 l. | 12 % more or 0.8 l. |
Booms
| Rotation speed | 2.5 rev / min and 2.2 rev / min | 12 % more or 0.3 rev |
7 reasons to buy Terex RT700:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 673.8 l. and 500 l. | 26 % more or 173.8 l. |
| Fuel Capacity | 302.8 l. and 273 l. | 10 % more or 29.8 l. |
Motor
| Full power | 205.1 kW and 179 kW | 13 % more or 26.1 kW |
| Maximum torque | 1016.9 Nm and 987 Nm | 3 % more or 29.9 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 40.2 km/h and 37 km/h | 8 % more or 3.2 km/h |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m and 13.7 m | 11 % less or 1.5 m |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 38.4 m and 36.4 m | 5 % more or 2.0 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13470.3 mm and 14814 mm |
| Transport width | 3325.4 mm and 2997 mm |
| Transport height | 3627.1 mm and 3983 mm |
| Wheelbase | 4063.9 mm and 4002 mm |
| Width with extended supports | 7111.9 mm and 7924 mm |
| Chassis/base length | 8045.4 mm and 8258 mm |
Operation
| Operating voltage | 12 V and 24 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 29.50 x 25, 28 P.R. |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | QSB 6.7L diesel and QSB5.9 |
| Aspiration | turbocharging and Turbocharger with charge air cooler by oncoming air flow |
Gear box
| Transmission type | powershift and powershift transmission |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 78 degrees |
Images
Sizes
| 3. Transport height | 3627.1 mm | 3. Transport height | 3983 mm |
| 4. Wheelbase | 4063.9 mm | 4. Wheelbase | 4002 mm |
| 6. Width with extended supports | 7111.9 mm | 6. Width with extended supports | 7924 mm |
| 7. Chassis/base length | 8045.4 mm | 7. Chassis/base length | 8258 mm |
| 1. Transport length | 13470.3 mm | 1. Transport length | 14814 mm |
| 2. Transport width | 3325.4 mm | 2. Transport width | 2997 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 13.7 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 12.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 36.4 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 38.4 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees |