- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT855B vs. Broderson RT300C
Grove RT855B vs. Broderson RT300C
10 reasons to buy Grove RT855B:
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 265 l. | 65 % more or 492.1 l. |
| Fuel Capacity | 303 l. and 189.3 l. | 38 % more or 113.7 l. |
Motor
| Full power | 186 kW and 115.6 kW | 38 % more or 70.4 kW |
| Maximum torque | 1077 Nm and 597 Nm | 45 % more or 480 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 3 | 50 % more or 3 |
| Maximum forward speed | 40 km/h and 38.6 km/h | 3 % more or 1.4 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m and 21.3 m | 39 % more or 13.8 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 70 degrees | 10 % more or 8 degrees |
| Maximum lifting capacity | 49895.2 kg and 8300.7 kg | 83 % more or 41594.5 kg |
4 reasons to buy Broderson RT300C:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 2642.6 mm and 4280 mm | 38 % less or 1637.4 mm |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 8.2 m and 11.3 m | 27 % less or 3.1 m |
| Rotation speed | 3.5 rev / min and 2 rev / min | 43 % more or 1.5 rev |
| Maximum working radius | 18.3 m and 32 m | 43 % less or 13.7 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13557 mm and 9092.2 mm |
| Transport width | 3315 mm and 2795 mm |
| Transport height | 3870 mm and 3404.6 mm |
| Wheelbase | 4064 mm and 2819.4 mm |
| Width with extended supports | 7925 mm and 4395 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 12 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 17.5x25 |
| Working weight | 42033 kg and 19958.1 kg |
Motor
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6CTA 8.3 and QSB 5.9 turbocharging |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and Funk 2000 6-powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Sections number | 4 and 4 |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13557 mm | 1. Transport length | 9092.2 mm |
| 2. Transport width | 3315 mm | 2. Transport width | 2795 mm |
| 3. Transport height | 3870 mm | 3. Transport height | 3404.6 mm |
| 4. Wheelbase | 4064 mm | 4. Wheelbase | 2819.4 mm |
| 6. Width with extended supports | 7925 mm | 6. Width with extended supports | 4395 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 2642.6 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 8.2 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 21.3 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 32 m | 12. Maximum working radius | 18.3 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 70 degrees |