- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT855B vs. Grove RT990
Grove RT855B vs. Grove RT990
6 reasons to buy Grove RT855B:
Sizes
| Upperstructure rear swing radius | 4280 mm and 4343 mm | 1 % less or 63 mm |
Motor
| Power measured at | 2200 rev / min and 2100 rev / min | 5 % more or 100 rev |
| Maximum torque | 1077 Nm and 1026.4 Nm | 5 % more or 50.6 Nm |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1400 rev / min | 22 % more or 400 rev |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 26 km/h | 35 % more or 14 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m and 34.7 m | 1 % more or 0.4 m |
8 reasons to buy Grove RT990:
Sizes
| Clearance | 737 mm and 365 mm | 50 % more or 372 mm |
Operation
| Hydraulic system fluid volume | 1419.5 l. and 757.1 l. | 47 % more or 662.4 l. |
| Fuel Capacity | 378.5 l. and 303 l. | 20 % more or 75.5 l. |
Motor
| Full power | 209 kW and 186 kW | 11 % more or 23 kW |
Booms
| Maximum angle of ascent | 80 degrees and 78 degrees | 2 % more or 2 degrees |
| Maximum lifting capacity | 81646.6 kg and 49895.2 kg | 39 % more or 31751.4 kg |
| Minimum height at maximum lifting angle | 11 m and 11.3 m | 3 % less or 0.3 m |
| Maximum working radius | 30.5 m and 32 m | 5 % less or 1.5 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Chassis/base length | 8611 mm and 9067 mm |
| Transport length | 13557 mm and 13887 mm |
| Transport width | 3315 mm and 3759 mm |
| Transport height | 3870 mm and 4147 mm |
| Wheelbase | 4064 mm and 4699 mm |
| Width with extended supports | 7925 mm and 8077 mm |
Operation
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 29.5x25-28PR and 33.25x35-32PR |
| Working weight | 42033 kg and 61870 kg |
Motor
| Manufacturer | Cummins and Detroit diesel |
| Model | 6CTA 8.3 and 6-7IT |
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
Gear box
| Reverse gears number | 6 and 6 |
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
Booms
| Rotation speed | 2 rev / min and 2 rev / min |
| Sections number | 4 and 4 |
| Minimum operating radius | 3 m and 3 m |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13557 mm | 1. Transport length | 13887 mm |
| 2. Transport width | 3315 mm | 2. Transport width | 3759 mm |
| 3. Transport height | 3870 mm | 3. Transport height | 4147 mm |
| 4. Wheelbase | 4064 mm | 4. Wheelbase | 4699 mm |
| 5. Clearance | 365 mm | 5. Clearance | 737 mm |
| 6. Width with extended supports | 7925 mm | 6. Width with extended supports | 8077 mm |
| 7. Chassis/base length | 8611 mm | 7. Chassis/base length | 9067 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 4343 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11.3 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 11 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 35.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 34.7 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 3 m |
| 12. Maximum working radius | 32 m | 12. Maximum working radius | 30.5 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 80 degrees |