- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT865BXL vs. Grove RT518
Grove RT865BXL vs. Grove RT518
9 reasons to buy Grove RT865BXL:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 333.1 l. | 56 % more or 424.0 l. |
Motor
| Maximum torque | 1077 Nm and 333.5 Nm | 69 % more or 743.5 Nm |
| Displacement | 8.3 l. and 3.5 l. | 58 % more or 4.8 l. |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 38.8 km/h | 3 % more or 1.2 km/h |
Booms
| Max. height at max. lifting angle without boom | 42.1 m and 18.3 m | 57 % more or 23.8 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
| Maximum lifting capacity | 58967 kg and 7057.9 kg | 88 % more or 51909.1 kg |
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
7 reasons to buy Grove RT518:
Sizes
| Clearance | 422 mm and 365 mm | 14 % more or 57 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 2591 mm and 4280 mm | 39 % less or 1689 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2200 rev / min | 21 % more or 600 rev |
| Torque measured at | 1800 rev / min and 1500 rev / min | 17 % more or 300 rev |
Booms
| Rotation speed | 3.3 rev / min and 2 rev / min | 39 % more or 1.3 rev |
| Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m and 10.7 m | 29 % less or 3.1 m |
| Maximum working radius | 4.9 m and 36.6 m | 87 % less or 31.7 m |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13283.2 mm and 10058 mm |
| Transport width | 3315 mm and 2438 mm |
| Transport height | 3975 mm and 3296 mm |
| Wheelbase | 4064 mm and 3073 mm |
| Width with extended supports | 8090 mm and 5600 mm |
| Chassis/base length | 8611 mm and 6096 mm |
Operation
| Working weight | 46647.4 kg and 20353.1 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 33.25X29-32PR and 16.00X25 |
Motor
| Model | 6CTA 8.3L and 4-53N |
| Manufacturer | Cummins and Detroit diesel |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 2. Transport width | 3315 mm | 2. Transport width | 2438 mm |
| 3. Transport height | 3975 mm | 3. Transport height | 3296 mm |
| 4. Wheelbase | 4064 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 5. Clearance | 365 mm | 5. Clearance | 422 mm |
| 6. Width with extended supports | 8090 mm | 6. Width with extended supports | 5600 mm |
| 7. Chassis/base length | 8611 mm | 7. Chassis/base length | 6096 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 2591 mm |
| 1. Transport length | 13283.2 mm | 1. Transport length | 10058 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 7.6 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 42.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 18.3 m |
| 11. Minimum operating radius | 3 m | 11. Minimum operating radius | 0.91 m |
| 12. Maximum working radius | 36.6 m | 12. Maximum working radius | 4.9 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |