- Home/
- Comparison/
- All Terrain Crane/
- Grove RT865BXL vs. Grove RT600B
Grove RT865BXL vs. Grove RT600B
9 reasons to buy Grove RT865BXL:
Operation
| Fuel Capacity | 303 l. and 227.1 l. | 25 % more or 75.9 l. |
| Hydraulic system fluid volume | 757.1 l. and 333 l. | 56 % more or 424.1 l. |
Motor
| Displacement | 8.3 l. and 5.9 l. | 29 % more or 2.4 l. |
| Full power | 186 kW and 93 kW | 50 % more or 93 kW |
| Maximum torque | 1077 Nm and 440.6 Nm | 59 % more or 636.4 Nm |
Gear box
| Maximum forward speed | 40 km/h and 35 km/h | 12 % more or 5 km/h |
Booms
| Sections number | 5 and 3 | 40 % more or 2 |
| Max. height at max. lifting angle without boom | 42.1 m and 24.4 m | 42 % more or 17.7 m |
| Maximum angle of ascent | 78 degrees and 75 degrees | 4 % more or 3 degrees |
6 reasons to buy Grove RT600B:
Sizes
| Clearance | 438 mm and 365 mm | 17 % more or 73 mm |
| Upperstructure rear swing radius | 3200 mm and 4280 mm | 25 % less or 1080 mm |
Motor
| Power measured at | 2800 rev / min and 2200 rev / min | 21 % more or 600 rev |
| Torque measured at | 1700 rev / min and 1500 rev / min | 12 % more or 200 rev |
Booms
| Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m and 10.7 m | 8 % less or 0.9 m |
| Rotation speed | 3.3 rev / min and 2 rev / min | 39 % more or 1.3 rev |
Neutral reasons:
Sizes
| Transport length | 13283.2 mm and 11506 mm |
| Transport width | 3315 mm and 2667 mm |
| Transport height | 3975 mm and 3376 mm |
| Wheelbase | 4064 mm and 3073 mm |
| Width with extended supports | 8090 mm and 6210 mm |
| Chassis/base length | 8611 mm and 6582 mm |
Operation
| Working weight | 46647.4 kg and 24344.3 kg |
| Operating voltage | 24 V and 24 V |
| Tyre size | 33.25X29-32PR and 20.5X25-24PR |
Motor
| Aspiration | turbocharging and turbocharging |
| Manufacturer | Cummins and Cummins |
| Model | 6CTA 8.3L and 6BT 5.9L |
Gear box
| Transmission type | powershift transmission and remotely mounted gearbox with powershift |
| Forward gears number | 6 and 6 |
| Reverse gears number | 6 and 6 |
Images
Sizes
| 1. Transport length | 13283.2 mm | 1. Transport length | 11506 mm |
| 2. Transport width | 3315 mm | 2. Transport width | 2667 mm |
| 3. Transport height | 3975 mm | 3. Transport height | 3376 mm |
| 4. Wheelbase | 4064 mm | 4. Wheelbase | 3073 mm |
| 5. Clearance | 365 mm | 5. Clearance | 438 mm |
| 6. Width with extended supports | 8090 mm | 6. Width with extended supports | 6210 mm |
| 7. Chassis/base length | 8611 mm | 7. Chassis/base length | 6582 mm |
| 8. Upperstructure rear swing radius | 4280 mm | 8. Upperstructure rear swing radius | 3200 mm |
Booms
| 9. Minimum height at maximum lifting angle | 10.7 m | 9. Minimum height at maximum lifting angle | 9.8 m |
| 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 42.1 m | 10. Max. height at max. lifting angle without boom | 24.4 m |
| 13. Maximum angle of ascent | 78 degrees | 13. Maximum angle of ascent | 75 degrees |